8 Mart ve Her Gün #EachForEqual

Uluslarası Kadınlar Gününün bu yıl ki sloganı Birleşmiş Milletlerin kararıyla #eachforequal yani #eşitiz. Bunun için görseldeki duruş ile birlikte bir eylem başlatıldı.

Üç kadından biri küresel anlamda cinsiyete bağlı fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. 2.7 milyar kadının erkeklerle aynı iş alanında çalışmasında hukuki engeller var. Kadınlar dünya çapında aynı işte bile erkeklerden %23 daha az maaş alıyor. Siyasi olarak yerleri daha az; olimpiyatlarda, Nobel ödüllerinde, İş hayatında… Yani eşit değiliz. Hem hukuki hem siyasi hem de sosyal yaşamda. Daha fazla detay unwomen.org‘dan ulaşılabilir


Önyargılarla savaşma, algıları genişletme bu yıl ve sonrasının temel gayesi, Dünya’nın daha iyi bir yer olması için elzem.

Eşitlik ise sadece kadınların sorumluluğu değildir, herkesin sorumluluğundadır. Çünkü bütün toplulukları etkilemektedir! Cinsiyet eşitliği ekonominin ve toplumların gelişmesi için şarttır. Daha uyumlu, daha yaratıcı, daha sağlıklı bir dünya için şarttır.

Cinsiyet eşitliği olan medyayaya, iş alanlarına, sosyal alanlara, hükümetlere kritik olarak ihtiyacımız var. Kadının kısıtlandığı yerde; yaratıcılık kısır kalacaktır, sağlıksız bir toplum var olacaktır, şiddet kaçınılmazdır. İşte bu yüzden eşitlik; erkeklerin, kadınların, devletlerin, iş yerlerinin, mekan sahiplerinin, herkesin işidir. Cinsiyet eşitliği herkesin sorumluluğunda olduğu için hem tüm kadınların hem de tüm erkeklerin Dünya kadınlar günü kutlu olsun.

Efe Elmas
Kadim Lisan

Görsel Avustralya’da bu gün yapılmış için duvar sanatıdır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.