Aromaterapi de Kullanılan Sabit Ve Uçucu Yağlar Arasında ki Farklar

İlk olarak Fransız Kimyager Gattefose’nin 1936 yılında yayımladığı kitabında bilimsel literatüre kazandırılmıştır. Gattefose literatürde şöyle tanımlamaktadır; bitkilerin yaprak, kök, gövde gibi kısımlarından elde edilen yağların tedavi amaçlı kullanılmasıdır.  Literatürün biraz dışına çıkıp farklı bir bakış açısıyla bakmak istersek aromaterapiye şöyle bir tanımda ekleyebiliriz; bitkilerin şifalı özlerine dokunarak geleneksel yöntemlerle hazırlanan bitkisel droglarla tamamlayıcı tedavi yöntemidir.

Antik çağlardan beri uygulanan geleneksel şifa yöntemlerinden bir tanesidir. Arkeolojik araştırmalarda bulunan distilasyon cihazları ve esansiyal yağlarıyla 5000 yıllık tarihi olduğu kanıtlanmıştır. Ayurveda ve Çin tıbbinde kullanımı çok yaygın olan aromaterapi yöntemleri modern dünya da yerini almış ve bitkilerle bağlarımızı tekrar hatırlamaya başlamışızdır. İnsanlığın tohumu alıp onu ekmesiyle başlar bu yolculuk ve o tohum bizlere yaşamı paylaşarak birlik içinde nasıl devam ettireceğimizi öğretmek adına fide olur. Özellikle Hindistan, Mısır, Çin gibi ülkelerde bugün ‘’tamamlayıcı tıp’’ adı altından bize sunulan ve günümüz tıbbın temelini atan ‘’bitkisel reçetelerle’’ günümüze kadar gelmiştir.

Konu aromaterapi olduğu zaman insanların en çok kafasının karıştığı bir diğer nokta ise; kullanılan sabit ve uçucu yağlar arasında ki farklar oluyor. Bir çok aromaterapi sayfasının altında genelde insanlar bu iki yağ arasında ki farkları soruyorlar.

Eğer yağlarla çalışmak istiyorsanız, illa bunun aromaterapi olmasına gerek yok mesela kozmetikte de yağlarla çalışabilirsiniz. Sabit ve uçucu yağlar arasında ki farkı bilmenizde sizin için fayda var.

Sabit Yağlar; adından da anlaşılacağı üzere ‘’sabit’’ tir, yani kullanımından hemen sonra uçmazlar. Kullanılan bölge de kalırlar. Genellikle bu yağlar kokusuz yada çok az kokulu olurlar çünkü içerisinde gliserol esterleri veya yağ asitlerinden oluşur. Örneğin; kudret narı yada kantaron maserasyon yöntemiyle elde edilen sabit yağlardır.

Gelelim uçucu yağlara; oda sıcaklığında sıvı halde olan, kolaylıkla kristalleşebilen, kuvvetli kokulu, su buharı ile sürüklenebilen yağımsı karışımlardır. Esansiyel yağlar, eterik yağlar olarak da bilinmektedir. Aromaterapi de yaygın olarak uçucu yağlar kullanılır çünkü amaç kokularla tedaviyi sağlamaktır. Uçucu yağların bitkilerin özlerinden( yada ruh) elde edilir. Oda sıcaklığında ağzı açık bırakıldığı için ‘’uçucu’’ sınıfına girmektedirler. Her bitkinin taşıdığı özü farklı olmasından dolayı bu bitkiden elde edilen koku da bitkinin ruhunu, kokusunu yansıtmaktadır. Genellikle su ile karışmadıkları ve sude heterojen şekilde tabaka oluşturdukları için ‘’yağ’’ adını alırlar.  Dikkat ederseniz; uçucu yağlar koyu renk şişelerde satılır. (Eğer koyu renk şişede satılmayan uçucu yağ görürseniz kesinlikle almayın) Bunun sebebi güneş ışığı ve havayla oksitlenmesidir. (Oksijenle tepkimeye girerek içeriğinin tamamen değişmesi anlamına gelir).

Ve mutlaka aktardan yağ alırken; üzerinde ki sabit mi uçucu mu yazdığına bakmayı unutmayın çünkü sizin ihtiyacınız uçucu yağ iken gidip sabit yağ alırsanız üzerini okumadan ne yazık ki pek yardımcı olmaz ve etkilerini aynı şekilde göremezsiniz. Birde eğer aldığınız yağlar üzerinde herhangi bir şekilde sabit yada uçucu yağ olduğu yazmıyorsa; almak istediğiniz yağ üzerinde küçük bir araştırma yapmanıza da tavsiye ederim. Sabit yağların hiçbir şekilde uçucuları yok fakat bazı uçucu yağların sabitleri vardır

Özge Durhan

Ege üniversitesi zooloji ağırlıklı biyoloji mezunudur. Üniversite döneminde; bitki fizyolojisi, biyoçeşitlilik laboratuvarı ve fitokimya laboratuvarında staj yapmıştır. Laboratuvarlarda yaptığı stajlardan sonra bitkilere ve aromaterapiye olan ilgisini fark ederek; Düzce üniversitesinde yüksek kimyada bulunan Sevil Gülsoy-Düzgünle çalışmalara başlamış; tıbbi bitkiler bahçesinde iki sene çalışmıştır. Çalışmalarının ardından Hindu University of America'dan Ayurveda eğitimi almıştır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.