Ayurvedik Aromaterapi Nedir?

Ayurvedik aromaterapiden bahsetmeden önce ayurvedaya kısaca değinmek isterim. Ayurveda 5 bin yıllık bir gelenek/yol olduğu için eski hintçe olarak düşünebileceğim ‘’Sanskritçe’’ dilindedir. Bu sebeple Ayurveda kelimesi de Sanskritçe olan iki kelimenin birleşiminden oluşur. Ayur İngilizceye çevrildiğin life ‘’yaşam’’ anlamındayken, Veda İngilizce de Knowledge ‘’bilgi, anlayış (anlamak, kavramak manasında), deneyim sonrasında edinilen bilgi’’ anlamına gelir. Her iki kelimenin birleşiminde böylece şuna benzer bir anlam çıkartabiliriz; Yaşamı Bilmek, yaşamı deneyimlemek gibi de düşünebilir. Yani aslında Veda’da bir ‘’bilim/science’’ değil ‘’bil’’mek manasındadır. Ayurvedanın içerisinde yaşamı anlamlandıran pek çok şey vardır. Ve her zaman Ayurvedik doktorlar için söylenen deyim; ayurvedik bir doktora gittiğinizde elinizde reçeteyle değil yapılacak listesiyle dönersiniz.

Kısaca ayurveda

Ayurveda yaşamın içinde kendimizi tanımamız, bedenimizi tanımamız ve onurlandırmamız için bize yol gösteren bir öğretidir. Bir çok farklı kaynakta çıkış noktasıyla ilgili mitler vardır. Bunlardan bir tanesi Dhanvantari’nin (Lord Vişnunun avatarı ve Tıp Tanrısı) Brahmaya hediye ettiği söylenir. Böylece yaşamın yolunda yeni bir ufuk açılmıştır. Burada en çok bilinen doshalardır. Doshalar aracılığıyla bedenimizi tanırız ve bedende oluşan sorunları ayurvedik tekniklere göre tedavi yöntemi oluşturulur. Bir çok farklı tedavi yöntemi olmakla birlikte, sanayi devriminden öncesine kadar bitkiler bizlerin en önemli rehberleri, yol göstericileri kabul edildikleri için ayurveda da çok fazla değer verilen, sık kullanılan tedavi yönetimidir. Mesela Hint baharatları (dağılış ve coğrafi farklılık nedeniyle hepsi ülkemizde bulunmamaktadır) tedavi yöntemi uygulanırken, besinleri hazırlama da ‘’ayurvedik mutfak’’ olarak ayrı bir alandır. Bir diğer tedavi yöntemi ise; uçucu yağlarla tedavidir.

Tamamlayıcı bir tedavi yöntemi: Ayurvedik aromaterapi

Yani Gattefose bilimsel olarak literatüre ‘’aromaterapi’’ kelimesini kazandırmadan öncede çağlar bu yöntem farklı kültürlerde uygulanmaktaydı. Aroma; bitkisel ya da hayvansal türlü maddelerden yayılan, genellikle güzel koku anlamına gelir. Bu sebeple, nasıl ki Mısır uygarlığı mumyalama yöntemlerinden tutun da kendi özel tütsü tarifi olan ‘’kyphi’’ yi bulmuştur, aynı şekilde yunanda tapınaklarda güzel kokulu bitkiler tütsü olarak yakılmış, sümer de ilk distilasyon cihazı icat edilmiştir, Hindistan’da buna benzer yöntem uygulanmış ve adına aromaterapi denmiştir.

Çağlar boyu tabi ki uygarlıklar yerinde sabit kalmamış, kendi içlerinde hayata kapatmamıştır. Bu sebepledir ki bir çok kültür içerisinde, tedavi yöntemlerinden tutunda konuşmada ki kelimelere kadar her biri kültür alışverişinde bulunmuştur. Ayurvedik aromaterapi de budur aslında. Aromaterapi olarak bilinen bugün batı dünyasında yaygın olarak kullanılan ve bunlardan biri de ‘’Bach remedy çiçekleri’’ dir. Bir diğer kolu olarak düşünebilirsiniz. Ayurvedik yöntemlere göre, bitkilerle tedavi yöntemidir.

Özge Durhan

Ege üniversitesi zooloji ağırlıklı biyoloji mezunudur. Üniversite döneminde; bitki fizyolojisi, biyoçeşitlilik laboratuvarı ve fitokimya laboratuvarında staj yapmıştır. Laboratuvarlarda yaptığı stajlardan sonra bitkilere ve aromaterapiye olan ilgisini fark ederek; Düzce üniversitesinde yüksek kimyada bulunan Sevil Gülsoy-Düzgünle çalışmalara başlamış; tıbbi bitkiler bahçesinde iki sene çalışmıştır. Çalışmalarının ardından Hindu University of America'dan Ayurveda eğitimi almıştır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.