Eau De Cologne; Bildiğimiz adıyla Kolonya

Bir efsaneye göre Macar Suyu olarak bilinen ve ilk defa bir keşiş tarafından Macaristan Kraliçesi Elizabeth için üretilmiş olan koku, kolonyanın atasıdır.  Floransa’daki Santa Maria Manastırı rahibelerinin aqua reginae adıyla 14. yüzyıldan itibaren üretmekte oldukları bu koku bir teoriye göre 17. yüzyılda bir gezgin olarak Floransa’da bulunan İtalyan parfümcü Giovanni Paolo Feminis’in ilgisini çekmiş ve baş rahibeden formülünü öğrenmiştir. Başka bir efsaneye göre ise; Kolonya ilk kez 1690 yılında Almanya’nın Köln şehrinde yaşayan Jean Paul Feminis isimli bir seyyar satıcı tarafından yapılmıştır.  Feminis, kolonyayı yaptığı reçeteyi Giovanni Antonio Farina isimli birine bırakmış; o da bunu yeğeni Giovanni Maria Farina’ya vermiştir. Tarihsel olarak ise kolonya 1709 yılında İtalyan asıllı Johann Maria Farina üretilmiştir.. İçine eklenen esans, alkol yada ekstrata bağlı olarak yüzde 2’yle 5 arasında hazırlanır. Alkol yüzdesine bağlı olarak isimlendirilir. Şöyle ki; eğer içerisinde yüzde 70’lik etil alkol kullanıldıysa bu 70 derecelik bir kolonya olur. 1708 yılında, Farina kolonya icadını kardeşi Jean Baptiste’ye şöyle betimleyerek tarif etmiştir; ‘’ Bana İtalya’nın bahar sabahlarını, dağlarda ki nergisleri ve yağmurdan sonra ki portakal çiçeklerini anımsatıyor.’’

19 yy’da Fransa da üretilmeye başlanan kolonya ‘’Eau de Cologne’’ (Kolonya suyu) adıyla seri üretime geçirilmiştir. Kolonya ilk üretilmeye başlandığı zaman sadece temizlik değil tıbbi amaçlarla da kullanılmıştır. Ağız çalkalama, yaralara pansuman, eklem ağrıları için kullanılan solüsyonlara da eklenmiştir. Kolonya, ismini ilk kez üretildiği Köln şehrinden alır ve İngilizce’de “Eau de Cologne”, Almanca’da “Kölnisch Wasser” yani “Köln Suyu” olarak anılır. Sentetik koku üretiminin de o zaman bulunmasıyla (küçük bir ek not; ilk üretilen sentetik koku limon esansıdır) raflarda yerini alan kolonya; parfümlerin üretiminin aksine daha ucuz maliyetli ve daha hafif kokusu olduğu için pazarda yerini bulmuştur. 19 yy’dan günümüze uzun bir yolculuktan geçen kolonya birçok farklı esans içeriğinden hazırlanabilmektedir. Aslında kolonya; etil alkol( veya etanol), su ve esans karışımlarından oluşmaktadır. Bizler de evlerimizde oranları bildikten sonra kolay ve basit bir tarifle kendi kolonyamızı yapabiliriz.

Evlerde kendi kolonyamızı yapmak için;

70 derece 100 ml Kolonya tarifi

İlk olarak 100 ml kabın içerisine 70 ml etil alkol döküyoruz. Daha sonra 5 ila 10 ml arasında üzerine esansı döküyoruz.

En düşük 5 ve en yüksek 10 ml arasında ne kadar yoğun olmasını istediğinize bağlı olarak kendiniz ayarlayabilirsiniz. (İstediğiniz esansı kullanabilirsiniz, koku tercihi sizin zevkinize bağlı.)

Homojen (eşit yoğunlukta) bir karışım elde etmek için biraz alkolle, esansını karıştırmanızı tavsiye ederim, hem esansınızı da alkolün içinde çözdürmüştür olursunuz.

Gelelim kolonyayı ‘’seyreltme’’ işlemine; Kolonyamız yoğun olsun dedik ve 10 ml esans ekledik. Şu anda elimizde 80 ml karışımımız var. 100 ml’ye tamamlama ve seyreltmek adına geri kalan 20 ml’yi suyla tamamlıyoruz.

Son olarak suyu ekledikten sonra 70 derece 100 ml kolonya karışımımız hazır oluyor. Karışım eğer şişedeyse ağzını kapatıp, çalkalayıp güneş ışığında uzakta üç gün bekletiyoruz ve kullanılmaya hazır hale geliyor.

 

Özge Durhan

Ege üniversitesi zooloji ağırlıklı biyoloji mezunudur. Üniversite döneminde; bitki fizyolojisi, biyoçeşitlilik laboratuvarı ve fitokimya laboratuvarında staj yapmıştır. Laboratuvarlarda yaptığı stajlardan sonra bitkilere ve aromaterapiye olan ilgisini fark ederek; Düzce üniversitesinde yüksek kimyada bulunan Sevil Gülsoy-Düzgünle çalışmalara başlamış; tıbbi bitkiler bahçesinde iki sene çalışmıştır. Çalışmalarının ardından Hindu University of America'dan Ayurveda eğitimi almıştır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.