Kokuların Dünyasında Parfüm

İlk parfüm Suriye’de 7000 yıl öncesine ait arkeolojik çalışmalar sırasında bulunmuştur. Parfüm yapmak ve bitkilerin özlerini çıkartmak için kullanılan dünyanın en eski damıtma cihazı Sümer’de M.Ö 3500 yılına ait arkeolojik kazılarda bulunmuştur. Parfüm insanlık tarihi kadar eski ve kadimdir. Sümer’de bulunan dünyanın en eski damıtma cihazıyla aynı tarihlerde Mısır’da ki hiyeroglifler de; parfümlerle ilgili bilgiler bulunmuştur.

Antik çağlarda parfüm; ritüellerde adak olarak kullanılıyordu çünkü bitkinin ‘’özü yada ruhu’’ kullanıyordu. Esanslar, parfümler ve kokular kutsal kabul ediliyordu. Parfümü hazırlamak için bitkinin yetiştirilmesinden hasadına, distilasyonuna en son olarak da parfüm haline getirilmesi süreç olarak uzun zaman alıyordu. Bu sebeple elde edilen bu esanslar rahipler tarafından yada krallar/kraliçeler tarafından kullanıyorlardı. Eski Mısır’da parfüm mumyalama da ve ritüeller de kullanılm

ıştı.

(Fotoğraf; Mısırlılar parfüm konisi giyiyor. Koniler erir ve kokularının peruklarını emmesine neden olur. Thebes’teki Tomb’dan yapılan resim M.Ö. 1275 yılına kadar uzanır.)Birde Mısır’da parfüm şapkaları( parfüme cone) takılırdı. Antik Yunan’ da ise hayatın her alanında doğumdan ölüme kadar süreçlerde önemli bir kullanımı vardır parfümün.

Günümüz de ise sentetik kokuların yapılabilmesi, laboratuvar ortamında bitkilerin kokuyu veren asıl maddelerin ‘’kimyasal’’ olarak üretilebilmesiyle hem parfümlerin maliyeti azalmış hem de herkesin güzel kokular sürünebileceği şekilde kolaylaşmıştır. Parfümlerde tutucu olarak en yaygın, bilinen alkol  kullanılır. Eski çağlarda ise sabitleyici/tutucu olarak başka esans yağları karıştırılarak yapılırdı. Alkol kullanımı parfümü seyrelttiği için eski çağlarda yapılan kokular da anlaşılacağı üzere daha yoğunlardı.

(Fotoğraf; Zambak parfümünün yapımı. Kireçtaşı, mezar süslemesinden bir parça, Mısır’ın 4. hanedanı – (M.Ö. 2500’lerde Louvre Müzesi).İçerisinde kullanılan alkol yüzdesine göre üç farklı şekilde hazırlanabilir. Edt (eau du toilette) en az yoğunluğa sahip parfümdür. Genellikle hazırlanma aşamasında en fazla yüzde 15esans yağ içeriğiyle hazırlanırlar. Edc (eau de cologne) ise gündelik hayatlarımız da en çok tanıdığımız ve kullandığımız bir parfümdür, özellikle de bayramların vazgeçilmez parçaları olan kolonyada parfüm kabul edilir ve en fazla yüzde 5 olan esans yağ içeriğinden hazırlanır. Ve parfüm… Ne kadar kalıcı olmasını istediğinize bağlı olarak esans yağ içeriği en fazla yüzde 20 olacak şekilde hazırlanır.

Parfümün Notaları;

Ek olarak parfümeri sanayisinde notalar vardır. Bunlar tıpkı müzikte ki notalar gibi düşünebilir. Nasıl bir sanatçı müzik yapmak için enstrümanı öğrenirken; tınıyı oluşturmak ve kulağa hoş gelmesi için notaları çalarsa parfümde de aynıdır. Kokularla çalışırken notaları bilmekte bu şekildedir, güzel kokuyu oluşturmak için notaları da tanımak lazımdır.

Tene ilk sürüldüğünde en fazla beş dakika duyulan koku ‘’üst nota’’ olarak adlandırılır. Elinize parfüm şişesi aldığınız da havaya sıktığınızda aldığınız ilk koku budur. Bu sebeple parfüm satın alınırken ilk bileğe sıkılıp yaklaşık 2-3 dk arası beklenir.

Üst notanın etkisi azalınca hissedilmeye başlanan koku Orta notadır. Orta notaya ‘’Kalp’’ notası da denmektedir. Frekans olarak yüksektir. Genellikle 6 saate kadar kalıcılığını sürdürür.

En kalıcı koku özelliği ise Dip nota yada Alt nota olarak bilinir. En az uçucu yağ olan maddelerden ileri gelir ve parfümün esas değeri alt notaya göre belirlenir. Yağların uçucu özelliklerine ve yaydığı frekanslara, enerjilere göre notaları değişmektedir.

Özge Durhan

Ege üniversitesi zooloji ağırlıklı biyoloji mezunudur. Üniversite döneminde; bitki fizyolojisi, biyoçeşitlilik laboratuvarı ve fitokimya laboratuvarında staj yapmıştır. Laboratuvarlarda yaptığı stajlardan sonra bitkilere ve aromaterapiye olan ilgisini fark ederek; Düzce üniversitesinde yüksek kimyada bulunan Sevil Gülsoy-Düzgünle çalışmalara başlamış; tıbbi bitkiler bahçesinde iki sene çalışmıştır. Çalışmalarının ardından Hindu University of America'dan Ayurveda eğitimi almıştır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.