Şifalı Bitkileri Tanımak; Kudret Narı

Kudret Narı, ülkemizde yeni yaygınlaşmaya ve tanınmaya başlanan bir bitkidir. Momordica, acayip elma, balsam apple, papara, momordica ve charantina gibi bir çok ismi bulunur. Latincesi Momordica charantia’dır. (Eğer tamamlayıcı tedavi amaçlı kullanılacaksa, doğru bitki

kullandığınızdan emin olmak için Latince ismini bilmeniz önemlidir çünkü bitkilerin yerel isimleri, yöresel olarak değişmektedir.) Bitki ismini Latince Mordeo (to bite) acı denmiştir ki çünkü; maserasyon veya macun yapımında sırasında çekirdeklerini kullanırsanız acı tat vermektedir. Charantia ismi ise Antik yunan güzel çiçek anlamında kullanılır. Ana vatanı olarak Hindistan olduğu düşünülmektedir fakat kesin kayıtları bulunmamaktadır. Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir. Eğer bulunduğunuz bölge güneşliyse, günde iki defa hasat yapabilirsiniz. Bu yüzden bereketli bir bitkidir. Meyveler olgunlaştıktan sonra hemen hasat yapılması önemlidir çünkü çekirdeklerin dışında, etli yapısı tatlıdır ve böcekleri oldukça cezbeder. Temmuz ve Ağustos ayları arasında çiçeklerini açar, çok fazla yağış olmadığı sürece ve iklim şartları uygun olduğu sürece ekim ayına kadar hasada devam ederseniz. Meyveler toplandıktan sonra hemen maserasyon veya ilaçlar yapılmalıdır çünkü aynı gün içerisinde hızlıca çürüyorlar.

Etken Madde;

Her bitkinin içerisinde bir çok farklı bileşen bulunur. Yüzde olarak en fazla öne çıkan ve bitkinin asıl şifa kaynağı olarak, ilaç yapımlarında, drog olarak kullanılan etken maddeleri vardır. Kudret Narı’nın etken maddesi ”Momordisin” dir.  Genellikle etken madde isimleri, bitkinin latince isminden gelmektedir.

Kudret narı, ülkemizde mide ülseri ve (cerrahi müdahale gerektirmeyen) yaraların tedavilerinde maseratı kullanılmaktadır. Ek olarak içerisinde bir diğer etken madde olan ”charantin” ise antidiyabetik özellik taşımaktadır. Yani diyabet hastalarında, tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilmektedir. Kudret Narı, üzerinde yapılan çalışmalar da antiviral olduğu kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemi güçlendiricidir. Anti-kanserojen özelliğinden dolayı kanser hastalığında sitotoksik (zehirli hücre öldürücü) ajan olarak kullanılabilmektedir. Yurt dışında yapılan ilaçlarda hiperglisemi (yüksek şeker hastalığı) tedavi amaçlı olarak kullanılan bitkilerin içindedir. Deri çizikleri, ufak kesikler tarzında yaralanmalarda merhem olarak da kullanılabilmektedir.

Kudret Narı Maserasyonu;

Hasattan sonra meyveler ağzını açmış olduğu için, içerisinde drosophila( meyve sineği) bulunabilir. Bu yüzden akan suyun altında hasadı yapılan meyveler yıkanır. Yıkanan meyveleri, çekirdekleri ayırdıktan sonra kullanacağınız kaba yerleştirin. (Çekirdeklerin dışında ki etli kısımı maserasyonda kullanabilirsniz fakat çekirdekleri kullanmak yağın kalitesini düşürür) Büyük bir kaşık aracılığıyla kudret narlarını iyice ezildiğinden emin olana kadar ezin. Ezilme işlemi tamamlandıktan sonra, kudret narı sadece kabınızın dibinde bulunsun. Geri kalan 3/4’ünü zeytinyağıyla tamamlayın. Karışımın olgunlaşması 6 ayı bulmaktadır. Olgunlaşma sürecinde haftada en az bir kere olmak üzere; mutlaka karıştırın ve acı suyu dökün. En fazla altı ay sonunda, maserat artık köpürmeyi ve asitleşmeyi bıraktığı zaman kullanıma hazır demektir.

Kullanımı;

Dahili kullanımı: Kudret narı yağı aç karnına sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı tüketildiği zaman mide ülseri tedavisinde faydalı olduğu belirtilmiştir.
Harici kullanımı: Kudret narı yağı halk arasında harici olarak yaraların ve doku bozukluklarının çabuk iyileşmesinde kullanılmaktadır. Kudret narı yağı ciltteki yara, üzerine günde 2 kere ince tabaka halinde sürülerek kullanılmaktadır.

Özge Durhan

Ege üniversitesi zooloji ağırlıklı biyoloji mezunudur. Üniversite döneminde; bitki fizyolojisi, biyoçeşitlilik laboratuvarı ve fitokimya laboratuvarında staj yapmıştır. Laboratuvarlarda yaptığı stajlardan sonra bitkilere ve aromaterapiye olan ilgisini fark ederek; Düzce üniversitesinde yüksek kimyada bulunan Sevil Gülsoy-Düzgünle çalışmalara başlamış; tıbbi bitkiler bahçesinde iki sene çalışmıştır. Çalışmalarının ardından Hindu University of America'dan Ayurveda eğitimi almıştır.

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.