Yapay Zeka Hayatını Kaybedecekleri Artık Öngörebiliyor

Gün geçtikçe yapay zeka gelişiyor. Geliştikçe yapay zeka ile olan gelişmeler geleceğe şekil veriyor… İnsanların ne zaman öleceğini söyleyen bir makine icadı artık hayal gözükmüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir sağlık merkezinde geliştirilen yapay zeka, kalp hastalığına sahip bir hastanın bir yıl içinde ölme ihtimalini bir doktordan daha iyi tahmin edebilir hale geldi. Pensilvanya’daki Geisenger sağlık kuruluşunda geliştirilen bu makine öğrenme algoritması ile kalp hastalarının EKG (Elektrokardiyografi) sonuçlarını analiz ederek bu tahminleri yapıyor.

New Scientist’ta yayınlanan makaleye göre bir yılda hayatını kaybetme risklerini yüzde 85 oranında bir başarı ile tahmin ettiğini  dile getiriyor bilim insanları. Alışılagelmiş öngörme yöntemlerinde bu oran 60 ile 80 arasında değişiyor. Yani bir doktordan daha iyi tahminde bulunabiliyor!

Makaleye göre araştırmacılar bir yıl içerisinde ölmesi muhtemel, 400 bin hastadan 1.77 milyon EKG sonuçları kaydetti. Ardından ekip bu dataları, ham EKG sinyallerini doğrudan analiz eden veya genellikle bir kardiyolog tarafından kaydedilen standart EKG özellikler ve genel olarak teşhis edilmiş hastalık modellerine dayanan makine öğrenmeye dayalı modelleri karşılaştırmak için kullandı. Ortaya çıkan verilerle algoritma böylelikle elde edildi.

“Bu heyecan verici ve bilgisayarların hasta bakımını iyileştirmek için hekimlerle birlikte çalışacağı tıpta bir devrimin eşiğinde olduğumuza dair daha fazla kanıt sunuyor” diyen Geisenger araştırmacılarından Dr.Brandon Fornwalt, bizlere geleceğin tıbbının hayalini kurduruyor.

Öngörülen o ki, bu sayede tedavide değişiklik yapılarak daha fazla hastanın yaşam şansı arttırılması sağlanabilir. Hala daha bilimsel etik konusunda tartışma konusu ama bazı bilim insanları ise yapay zeka ve doktorların el ele bir yeni tıp inşa edeceği konusunda emin.

Haberle ilgili detaylı bilgi isterseniz;

https://newsroom.heart.org/news/artificial-intelligence-examining-ecgs-predicts-irregular-heartbeat-death-risk

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.