“Move” Bir Belgeselden Fazlası

Aileniz hayallerinizi destekledi mi?

Peki ya yaşadığınız toplum?

Hiç içinizden durmadan, dinlenemeden yapmak istediğiniz bir şey geldi mi?

İçinde bulunduğunuz ekonomik düzen, ön yargılar ve baskılar ve bizzat kendiniz bile yapmak istediğiniz şeye engel teşkil etti mi?

 

 

 

Yaşamanın, tüm bunlar olurken yapmak için doğduğumuzu hissettiğimiz şeylerin peşinden gitmek olduğunu bize gösteren harika bir belgesel izledim Netflix’te  “Move”  

 

Birer saatlik 5 bölümden oluşuyor ancak çok hızlı ilerleyemedim, çünkü her bölümün hikayesi beni çok etkiledi. 

 

Jon Boogz ve Lil Buck, Ohad Naharin, Israel Galvan, Kimiko Versatile, Akram Khan.

 

Dünyaca tanınmış, kendi tarzları, anlatım dili olan dansçılar. Bu dansçıların hayatını çocukluklarından itibaren bizzat ailelerin anlatımları ile ele alınmış. Tüm bunlar kültürel çevreleri, dansçı olmak için yaşadıkları zorluklar içerisinde anlatılmış. Bunların arasında, dansçıların inançları, kökleriyle ve hayatla olan bağlantıları ve çevrelerini nasıl değiştirdikleri de eklenince çok çarpıcı bir belgesel çıkmış. 

 

 

 

 

Her açıdan bakabiliriz, dans etmenin büyüsü, çağdaş dansın geldiği nokta, bir sanatçının hayat hikayesi, ebeveyn olarak sanatçı ruhlu  bir çocuğa sahip olmak, bir çocuk olarak ailemizle olan ilişkiler, toplumla olan bağlantılarımız ve yeteneğimizle neler yapacağımız.

 

 

Özellikle Israel Galvan, içlerinde en çok etkilendiğim kişi oldu. Çocukluğundan beri ailesinin desteğini, hatta teşvikini ve hatta biraz da dans edilmeye zorlanması açısından istismarını görüyoruz. Sonrasında kendi tarzını, soluğunu bulurken çevresinden, ailesinden dışlanması ve tüm bunlara rağmen devam etmesi. En sonunda da arenada ettiği dans ve kendi alanında geldiği nokta muhteşemdi. 

 

 

Her biri ayrı hikaye her biri ayrı bir heyecan. İzledikten sonra içinizden dans etmek geliyor, durmayın… 

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.