Antik Yunan’da Yeni Ay Sonrası Gelenekleri ve Seremonisi: NOUMENIA

Yeni ay sürecinin Hekate’nin Deipnon’u yani kutsal akşam yemeği gününden sonraki gün, Antik Yunan’da Noumenia olarak adlandırılır. Bu yeni aydan sonra ayın görülmeye başlandığı, ay döngüsünün yeniden başladığı ilk gündür. Bu döngü başlangıcı özellikle evle ilgili Tanrıları onurlandırmak, evdeki iyicil ruhları hoşnut etmek, atalara saygı ve evi kutsamak gibi ritüelleri içermektedir. Ayrıca Deipnon’da kötücül ruhlar (kakodaimon) ile intikamcı ruhlar evden uzaklaştırıldıktan ve huzursuz ruhlar teskin edildikten sonra bu ay döngüsünün yeniden başladığı Noumenia gününde iyi ruhlar da (Agathos daimon) eve güzel enerjilerle çağırılırdı.  Bu ruhlar eve şans, zenginlik, bolluk-bereket ve sağlık getirmektedir.

Bu iki kutsal gün elbette Helenik takvime göredir ve her yıl ay döngülerine göre değişir. İşte bu kutsal gün Helenik takvimin de başlangıcı olduğu için hane halkı için kutsamaların istendiği ve yeni başlangıçlar için bir gündür. Evde aile sunağı varsa (Bakınız: Hekate’nin Akşam Yemeği) oraya bugüne özel adaklar yeniden bırakılır. Bu sefer bırakılanlar evleri kutsayan Tanrılar ve eve gelmesi istenen iyi ruhlar ya da atalar içindir. Bunun için geleneksel olarak ballı kekler, tütsüler, mevsim çiçekleri konmaktadır. 

Antik Yunan’da geleneksel olarak evi koruyan, kollayan, refah ve kutsama veren Tanrılar, başta Yuvanın ve ocağın Tanrıçası Hestia, eve zenginlik, koruma, bereket veren Zeus Ktesios (Ktesios, sahip olma, sahip çıkma kökünden gelir ve evine sahip çıkan, evini koruyan, evine bağlı Zeus gibi anlamlara gelir.) ve Zeus Erkeios’tur (Erkeios, erkos’tan gelir ve çitle çevrili gibi anlamlara gelmektedir ki bu ev anlamındadır.) Bu iki isim evdeki altarda Zeus’a seslenilen isimleridir ve ailenin babası konumundaki Zeus’u temsil eder. Bunlar dışında evi dış felaketlerden ve ruhlardan koruyan; Hermes, Hekate, Apollon Agyieus (Sokakların ve dış yolların Apollo’su) gibi Tanrılar da bugün için onurlandırılırdı.

Ayrıca evde ikamet eden Agothos Daimon yani iyicil ruhları ve ataların ruhlarını da bunlara eklemeliyiz. Bir çok Helenistik ailede ayrıca yerel veya aileye ait başka Tanrıların da onurlandırıldığı bilinmektedir ve bunlar yerel olarak da değişmektedir. 

Yeni Ay Sonrası için (NOUMENIA) Gelenekler:

*Eve taze çiçekler konurdu.

*Ev, çam, göknar gibi yaprak dökmeyen dallarla dekore edilirdi ve ayrıca mevsimlik bazı ağaçlarla da süslenirdi. Tüm bu taze çiçekler ve yeşil ağaç dalları iyi ruhları çekmek içindir. 

*Evdeki agothos daimon’ları yani iyi ruhları temsilen genelde ev altarında yılan figürleri bulunurdu. Çünkü yılanın, evi koruyan iyicil ruhları temsil ettiğine inanılmaktaydı. 

*Büyük bir aile yemeği düzenlenirdi ve herkes bu aile yemeğine katılarak masada yemek yerdi.

*Bir sonraki ay için aile hedefleri listesi de tutulurdu. Yapılacaklar listesi, projeler, planlar ve yeni başlanacak çalışmalar eklenirdi.

*Sadece bu güne özel ballı kek pişirilirdi. 

*Mutlaka mum yakılırdı.

*Bereket ve refah için Tanrılara adanmış özel kavanozlar yapılırdı.

:::Yeni Ay sonrası (NOUMENIA)

Ritüeli: Yeni Döngüyü Onurlandırmak ve Evin Işığı:::

1. Altarınızdaki artıkları yeni ay sabahı kavşağa veya yaşlı bir ağacın dibine bıraktıktan sonra, eve dönerken güzel çiçekler toplayın (her birinden izin alarak) ve altarınıza yerleştirin.

2. İyi ruhları temsilen elinizde varsa bir yılan figürü altarınıza koyabilirsiniz.

3. Akşam olduğunda altarı yeniden tütsüleyin ve altarda mum yakın. Mumu evin koruyucularına adayın. (Tanrıça’nın Uyanışı eğitimime katılanlar kutsal ateş yakma seremonisini yapabilirler.) 

4. Evinize güzelliği, neşeyi çağırın.

5. Boş kavanozun içine bereketi ve yeni enerjileri temsilen pirinç, tahıl, biraz şeker, zeytin çekirdeği varsa kurutulmuş aromatik bitkiler koyun. Üzerine yeşil bir yılan figürü çizebilirsiniz.

5. Ardından altarınızda oturun ve bir kağıt kalem ile bu döngüde neler yapmak istediğinizi yazın. Neler yarım kaldı ve neleri tamamlamak istiyorsunuz? Bu listenizi de altara koyun.

6. Ardından gözlerinizi kapatın ve yaktığınız mumun sıcaklığının, çiçek ve dalların güzel kokusunun tüm eve yayıldığını hissedin.

7. Şimdi ayı hissederek, ayın görünüşünü kutlamak için içinizden geldiği gibi seslenin. Ben şöyle bir seremoni dua kullanıyorum;

Noumenia Ay Duası (Yazan: Efe Elmas, dilerseniz eski orfik ilahilerden de kullanabilirsiniz.)

Ay’ın hanımı kutsayan ışığıyla,

O güzel yüzünü, tüm parlaklığıyla,

Yeniden gösterdi gecenin karanlığında 

Naif, kadim ve parlak çehresinde

Sihirli esintilerin gezdiği bu ilk gecede

Şükrederiz yol gösteren şefkatine.

Döngünün çarkları temizler geçmişi 

Rahminden yeniden doğduk şimdi

Umut tohumları yüreklerimizde yeşerdi.

Ay dönerken karanlıktan ışığa, halden hale  

Açıldı yollar, yeni seçimler bahşedildi bize

Yolumuzda rehberlik et bize Yüce Anne

Bahşet, adımlarımızı cesaretle atmayı

Seçimlerimizi bilgelikle yapmayı 

Doğanın ve Ruhun sırlarını duymayı.

Bahşet, Yaşamı ve Döngüyü başlatan Anne, bize bilgeliği

Bahşet Karanlık Işığın Sahibesi bize umudu ve neşeyi

Bahşet Gecenin Yüce Hanımı,  bize refahı ve bereketi

Kutlu Olsun Ay Döngüsünün Yeni Çemberi

Kutlu olsun. Kavanozunuzu bir sonraki ay sürecinde yeniden değiştirebilirsiniz.

Efe Elmas

Kadim Lisan

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.