Beltane ve Hıdırellez Anlamı, Gelenekleri ve Ritüelleri

Beltane arifesindeyiz bereket bolluğun yayıldığı mucizelerin gerçek olduğu, zorlukların ve engellerin kalktığı bu günlerdr tüm kapılarınızın açılmasını, şifanın ve bereketin hep hayatınızda olmasını diliyorum….

Mitik anlamda Güneş Babanın Toprak Anayı ısıttığı, yağmurlarıyla bereketlendirdiği ve bu yüzden bereketin yayıldığı, çiçeklerin açtığı ve yeniden doğuşun olduğu bu günler tarih boyunca Mayıs bayramı olarak kutlanagelmiştir.

1 Mayıs Kelt geleneğinde Beltane olarak adlandırılan bu doğa bayramı mitlerde artık yetişkin olan Tanrı ve Tanrıça’nın “Kutsal Birleşme” yani Hieros Gamos’u gerçekleştirdiği ve doğanın uyanışının gerçekleştiği süreçtir. Roma’da Floralia olarak geçer. Çünkü çiçekler en güzel hallerini göstermeye başlarlar. Mitlerde karşımıza “Göksel Boğa ile çiftleşen Tanrıça” olarak on binlerce yıldır karşımıza çıkar. Boğa burcunun hakim olduğu aylardır.

Beltane kelime anlamı olarak parlayan -yanan- ateş olduğu düşünülmektedir. Çünkü yazın habercisidir.

Mayıs Bayramı uzantısı olan 5 Mayıs Kültümüzüde Hızır ve İlyas’ın buluşması olarak Hıdırellez olarak geçer. İlyas denizden, Hızır topraktan gelir. Hızır kelime anlamı olarak Hıdır yani yeşil adam demektir. Hızır inancında Hızırın geçtiği yerlerde yeşillikler açar… Dilekleri toplar, duaları alır ve ilahi aleme taşır.Ve bu inanışın farklı kültürlerde de olduğunu görüyoruz. Avrupa inançlarında “Green Man” Yeşil adam, dedikleri doğanın kutsal eril ruhu, eril ateşiyle, toprak ananın uyanışını sağlar. Yürüdüğü her yer yeşillenir.

Dünyanın astronomik döngülerini (ekinoksları ve gün dönümlerini) baz alacak şekilde bir çember yaparsanız (buna doğa döngüsü denir), astronomik olarak Hıdırellez, ilkbahar ekinoksu ile (20 Mart), yaz gündönümü (21 Haziran) tam orta noktasına denk gelir. Yani 5-6 Mayısa. (Dünyanın eliptik yörüngesi 45 derece yapmış oluyor).

Haliyle bu da aynı Samhain (31 Ekim) gibi onu bir “eşik bayramı” yapmaktadır. Eşik bayramlarında iki alem arasındaki perdelerin inceldiğine inanılmaktadır. Özellikle bu günlerde aydınlık ruhların dünyamıza geçiş yaptığına inanılır.

Mayıs Bayramı (1-5 Mayıs) Ritüelleri

*Sosyal izolasyon zamanındayız. Sokağa çıkma yasağı var. Normallerde geleneklerde doğaya çıkmak çok önemli. O mümkün olmasa da balkonunuzda, evinizin penceresinden doğayı izleyebilir, çiçek ekebilirsiniz. Apartmanınızın çevresinde doğal alanlar varsa oralarda bağ kurabilirsiniz. Doğaya çıkma imkanınız olduğunda çiçeklerden izin isteyerek biraz eve getirebilir, saksıya ekebilir ve doğanın kutsamalarını davet edebilirsiniz.

*Anadolu inancında doğada gezerken, Hızır’ın ayak bastığı yerlerden geçmek, böylelikle onun şifasna bereketin ulaşmak dilenirdi.

*Mayıs Bayramı, hemen hemen bütün geleneklerde, eril ve dişil enerjinin, Tanrı ve Tanrıça’nın, suyun ve ateşin, gök babanın ve yer ananın birleştiği gün olarak kabul edilir. Eski pagan dönemlerinde evlilikler o yüzden Mayıs bayramında (1 mayıs -6 mayıs arası) yapılırdı. Siz de içinizdeki eril ve dişil enerjinin dengelenmesine niyet edebilirsiniz. Buna niyet ederken, bir kap suyun üzerinde mum yakabilirsiniz (tea light), veya su kenarlarına gidebilir ve mumunuzu orada adak olarak yakabilirsiniz. Bugün dengelenme bayramıdır…

*Mutlaka ateş yakın. Veya ateş yakılmış bir yerde bulunun. Ateşe bakıp, onun yükselişini, havaların ısınmasını ve arınmayı hissedin. Ateşten atlama keltlerden, Türklere kadar bir çok gelenekte uygulanır. Bunun manası ateş ile kutsanmak, ateşin yaşam enerjisiyle dolmaktır. O yüzden ateşten atlayabilirsiniz. Eğer ateş yakılmamışsa, evde mum yakabilir veya küçük kapta ateş yakıp atlayabilirsiniz. Bazı geleneklerde evin her odasında mum yakılırdı.

*Çamurdan dilekler yapıp, gül ağacı altına koyabilirsiniz. 6 mayıs sabahı, bu dilekleri alıp denize atabilirsiniz. İnanca göre Hızır dileğinizi görür ve İlyas ile denizde buluştuklarında dilekleriniz gerçek olacaktır.

*Bahtınızın, kısmetinizin ve varsa engellerinizin açılması için, 5 Mayıs gecesi bir kiliti gül dalına asabilir, 6 Mayıs sabahı, kiliti üç defa açarken “Bahtım ve kısmetim de bu kilit gibi açılsın” diyerek açık bırakabilir ve sonra denize atabilirsiniz. Kilidin açılması gibi bahtınız da açılacaktır.

*Gül ağacına 5 mayıs akşamı küçük bir para kesesi asabilir ve 6 Mayıs sabahı alabilirsiniz. Uğur parası olarak kullanabilirsiniz.

*6 Mayıs sabahı küçük bir doğa yürüyüşü yaparken çiy toplayabilirsiniz. Kelt inancında Mayıs bayramı çiyi ile yüz yıkamak bir yıl boyunca güzelleştirir. Yine Anadolu inancına göre bu çiyi içmek, tüm hastalıkları iyileştirir ve şifa verir. Hatta AnadolU’da bu çiy ile yoğurt mayalanır. Bu yoğurdun çok şifalı olduğuna inanılır. Siz de bunu yapabilirsiniz.

*Yine yukarıdaki adetin devamı olarak Anadolu geleneğinde, doğadan çiçekler ve otlar toplanır, bunlar kaynatılırdı. Bu suyu içmek tüm hastalıkları iyileştirdiğine, bu suyla 40 gün yıkanmanın -aynı kelt inancındaki gibi- güzelleştirileceğine inanılır. Öyleyse hıdırellez suyu yapabilirsiniz: 6 Mayıs günü, özellikle kaynatılabilecek (papatya, karahindiba, adaçayı vb.) zehirli olmayan otları toplayın ve çiy toplayın. Bu otları doğal kaynak suyuyla kaynatın ve bir kısmını içip, bir kısmıyla (ek suya koyarak) 40 gün banyo yapabilirsiniz.

*1 Mayıs sabahı oluşan çiylerle yüzün yıkanmasının kişiyi çok güzelleştirdiğine inanılır ve Kelt inancında çok sihirlidir.

*Hıdırellez de bütün kapılar ve pencereler açılır, doğanın enerjisi, bereketi bolluğu eve davet edilirdi. Siz de pencereleri açabilirsiniz ve o bereketi davet edebilirsiniz.

Beltane ve Hıdırellez Kutlu Olsun

Efe Elmas

Kadim Lisan

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.