Sonbahar Ekinoksu (Mabon) Seremonisi : Şükran ve Denge Ritüeli

Mabon ile ilgili detaylı bilgiye şu yazılardan ulaşabilirsiniz:

Sonbahar Ekinoksu : Mabon

Yüce Eleusis Gizemleri, Törenleri ve Kutsal Günleri; Eylül Ayı

Ayrıca şu ritüeli de yapabilirsiniz:

Demeter Eleusinia Seremonisi ; Eleusis Gizemleri Kutlaması

Mabon Şükran ve Denge Seremonisi

Öncelikle ılık bir duş alın. Ardından bir sunak hazırlayın. 

Sunak için güzel bir dikdörtgen masa üzerine Mabon’un renkleri olan sarı, kırmızı, turuncu renklerinde bir örtü serin. (illa bu renklerde olması gerekmiyor). Mümkünse doğaya çıkın ve bulduğunuz kozalaklar, dökümüş yapraklar, güzel çiçeklerle sunağınızı süsleyin. 

Sunağın dört köşesine dört elementi temsil edecek şekilde element denkliklerini koyun. Geleneklere göre değişmekle birlikte bir çok gelenekte, doğu için hava (tütsü), güney için ateş (bir mum), batı için su (bir kasede su), kuzey için toprak (bir miktar tuz yada toprak ya da kristal) koyarak element enerjilerini yerleştirebilirsiniz.

Şimdi kutsal sessizliğe bürünün. Tüm elekronik aletlerin kapatın. Bir adaçayı yakın ve seremoniyi yapacağınız alanı arındırın. Doğada yapacaksanız, yine de yakın. Ardından tüm rehberlerinizi, doğanın ruhlarını, inandığınız güçleri yürekten çağırın. Sessizlik içinde onları karşılayın. 

-Kutsal Elma-

Şimdi yavaşça elmayı ortadan ikiye enine kesin. İçerisindeki yıldız şeklindeki pentragram sembolüne odaklanın. Yavaşça elleriniz arasına alın, toprak anneyi, gök babayı ve onların besledikleri bu elma ağacının büyüyüşünü imgeleyin, hissedin.

Toprak annenin suyu, minerali ve toprağının bereketiyle, Gök babanın Güneş ışıklarının yaşam enerjisinin birleşimini, bir tohumdan yavaşça büyüyen ağacı ve ağaçta meydana gelen o kırmızı, sulu bereketli elmanın yeşerişini imgeleyin. ve denge imgelemesini yapın:

  • Şimdi bunu doğaya ve kendi ruhunuza adayın. Ve aynı şekilde bir tohum olduğunuzu imgeleyin. Annenin karanlık rahmindesiniz. Tepesinde toprağı ısıtan babanın kucaklamasını hissedin. 
  • Yavaşça tohum olarak içinizdeki ışığın, yaşam enerjisinin tüm benliğinize yayıldığını hissedin. Yavaşça filizlenin ve topraktan başınızı çıkarın.
  • Gökyüzünü görün ve farkında olun. Doğanın farkında olun, çimenlik alanın. Annenin rahminden doğdunuz bunu hissedin.
  • Yavaşça büyümeye başlayın, köklerinizi ve toprak anneden gelen besleyiciliği dişil enerjiyi hissedin, dallarınızla, babadan ışığı alın ve ışığın sıcaklığını, babanın şefkatini hissedin ve eril enerjinin içinize dolduğunu deneiymleyin.
  • Anne ve babanın dişil ve eril enerjisiyle büyümeye başlayın ve yavaşça büyüyün.
  • Önce genç, sonra olgun ve en son çok yaşlı, kadim bir ağaca dönüşün. Şimdi bu durumda önce elementleri hissedin. Köklerinizden yukarı akan su elementini, köklerinizle toprak elementini, yapraklarınızla aldığınız havayı ve güneşten gelen ateş elementini. Dört elementin eterinizde dengelendiğini hissedin.
  • Şimdi yapraklarınızla gök babadan gelen eril enerjiyi ve köklerinizle anneden gelen dişil enerjiyi çekin ve dengelenmeye niyet edin. Kocaman bir “+” işaretini gözünüzde canlandırın. Varsa tohumlarınızın veya meyvelerinizin ortaya çıkışını, eril-dişil bütüncüllükten doğan yaratımı, yaratıcılığı ve bu dünyaya sunacağınız nimetleri hissedin…
  • Dengelenene kadar devam edin
  • Dengelendiğinizi hissettiğinizde yavaşça gözlerinizi açın ve elinizde tuttuğunuz elmayı gökyüzüne kaldırın, “Toprak Ana, Gök baba, kutsayın” dedikten sonra elmanın yarısını sunağınıza koyun… Elmanın kalan yarısını ise o anda tüketin. Artık şükran seremonisine geçebilirsiniz.

-Şükran Seremonisi-

Şimdi elinize bir miktar kırmızı mercimek alın ve doğaya adayın. Adarken şunu veya benzer bir niyeti geçirebilirsiniz içerisinden;

“Tüm bolluk ve bereket için şükrediyorum. Baharın ve yazın, hasatın bereketi için şükrediyorum. Kış soğuk ve ıssız. Bu kış boyunca bereketin ve bolluğun, yaşamın enerjisinin hayatımda devamına niyet ediyorum.”

Kırmızı mercimekle yavaşça bir çember çizin elmanın çevresine.

Şimdi elinize, bulgur veya buğday alın. 

“Tüm bolluk ve bereket için şükrediyorum. Ölüm ve doğum, kadın ve erkek, yaz ve kış, ilkbahar ve sonbahar… Döngünün her parçası için şükrediyorum. Ve döngüyle uyumlu olmaya niyet ediyorum.”

Diyerek bulgur veya buğdayla kırmızı mercimeğin dışına bir çember daha çizin.

Şimdi elinize mısır tanelerini alın. Ve En dışa onu da 3. Çember olarak, serpin. Serperken niyet edin;

“Tüm bolluk ve bereket için şükrediyorum. Bütün yıl yaptıklarımı hasat ettim, etmeye devam edeceğim. Bütünün hayrına daha da fazla yaratıcılığı, hayatıma kabul ediyorum. Kışın bedenimi iyi besleyeceğim, ruhumu dinleyeceğim. Kutlu olsun.”

Artık 3 çemberli; en içte kırmızı, ortada turuncu ve en dışta sarı renkli çember var. Bu güneşi temsil ediyor. Ortadaki elma ise, dişil enerjiyi. Bir müddet bu basit mandalaya bakın ve meditasyon yapın. Nasıl topraktan başakların yükseldiğini ve nasıl onların hasat edildiğini hissedin. Toprağın bereketini, dengeyi imgeleyin. Güneşin sıcaklığını, gecenin sessizliğini hissedin. Gece ve Gündüzün eşitliğini hissedin.

Kendinizi hazır hissettiğinizde sizi destekleyen herkese teşekkür edin ve seremoniyi bitirin. Elmanın yarısını yiyin. 

Sunağınızdaki basit mandala da 3 gün kalsın ve 3 gün boyunca mum yakın. 3. Günün sonunda şükranlarınızla birlikte tüm malzemeyi doğaya bırakın ve hayvanlara adayın. Bulgur ve buğdayı kuşlara atabilirsiniz. Bırakın doğaya karışsın…

Doğaya karışırken güzel niyetlerinizi fısıldayın. 

Not:

***Buradaki tüm niyetleri gönlünüzden geldiği gibi değiştirebilirsiniz. Ezbere değil tüm cümleler gönülden çıkmalıdır, yürekten olmalıdır o şükrediş. O yüzden hiçbir sözcük kullanmadan da sadece yüreğinizle anneyi, babayı ve doğayı hissederek yapabilirsiniz. Yine de lisan önemlidir.

***Tüm eylemleri yavaş ve derin bir kutsallık, huzurla yapın. Farkında olarak, gönülden hissederek yapın. Varsayın ki, o anda, tüm eylemleriniz, tüm düşünceleriniz en yüksek kutsallıkta…

***Burada verilen adakları değiştirebilirsiniz ama geleneksel olanları paylaştım. Kendi kurttuğunuz meyveler varsa onları sunağınıza koyabilirsiniz. 

***Görsel, Balçova Terapi ormanında, Mabon ve Dolunay niyetine yaptığım adak mandalasıdır. Dileyen tüm bu seremoniyi ve mandalayı bir ormanda, doğada yapabilir. Bu durumda mandalayı mümkün mertebe yaşlı bir ağaç altında yapmakta fayda vardır. Eğer doğada yaparsanız, mandalanıza koyduğunuzda malzemelerden birazcık alıp, bereket kesesi yaparak evinizde uygun bir yere asabilirsiniz

Sonbahar Ekinoksu Kutlu Olsun!

Efe Elmas

Kadim Lisan

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.