Demeter Eleusinia Seremonisi – Eleusis Gizemleri Kutlaması

Bu ritüel geleneksel olarak Demeter – Persephone kültünün uzantısı olarak Demeter Eleuisian yani Eleusis’in Demeter’ini onurlandırmak, hasatı kutlamak ve ölümün-doğum bilgeliğini talep etmek için yapılır.  toprağın bereketlenmesi ve güzel bir hasat ya da sadece bu günleri kutlamak için özel libasyonlar hazırlanırdı.

Ritüeli 21 Eylül Mabon’da yapabileceğiniz gibi Eleusis gizemlerinin özel günlerinde de yapabilirsiniz. Bunla ilgili şu yazıyı detaylı olarak okuyabilirsiniz:

Yüce Eleusis Gizemleri, Törenleri ve Kutsal Günleri – Eylül Ayı

Demeter ve Persephone miti için ise bu yazıyı okuyabilirsiniz:

Persephone ile Hades Miti

Kutsama ve kutlama için siz de libasyon hazırlayabilirsiniz. Genelde libasyon, şarap, bal ve zeytinyağ veya içine biraz da süt eklenerek konan sıvı adaktır. Böylesi günlerde bereket boynuzunu temsil eden boynuzlara bu adak konarak bahçelere dökülürdü. Demeter’in şarap yerine Eleusis gizemleri dahilinde arpa suyu (bira vs. sayabileceğimiz) adağını daha çok sevdiğini söyleyen kaynaklar vardır. Hatta arpa çorbası Eleusis gizemleri dahilinde tüketilen bir gıdadır. Haliyle arpa ve buğday gibi tohumlar da adak olarak sunulurdu.

Ayrıca aselbent böylesi kutlama ritüellerinde Demeter kültü için yakılan bir tütsüdür.Eleusis gizemlerini ve miti, sonbaharı, ölüm ve yeniden doğuşu düşünüp, minik bir ritüelle bu süreci kutlayabilirsiniz. Ben aşağıda bir örnek ritüel paylaşacağım.

Aşağıdaki dua benim kendi yazdığım bir dua. Yazarken elbette mitlerden ve Orphyic ilahiden destek aldım. Siz de kendinize göre bir dua yazabilirsiniz veya paylaştığımı kullanabilirsiniz. Ayrıca siz de imgelerinizle, dualarınızla ritüeli detaylandırabilirsiniz.

Altar Hazırlama

Altarınıza size iyi gelecek her tür nesneyi koyabilirsiniz. 4 elementi temsil edecek 4 nesne koymayı unutmayın; ateş için metal veya mum, hava için tütsü veya bir çalgı aleti ya da tüy, toprak için tuz, doğal taş, su için deniz kabuğu veya bir kapta su koyabilirsiniz. Eril ve Dişil figürler koyabilirsiniz. Kristallerinizi koyabilirsiniz.

Bu seremoni için ayrıca Demeter ve Persephone için kutsal olan şeyleri de ekleyebilirsiniz.

Demeter’in kutsal hayvanı yaban domuzudur. Domuzlar kök toplayıcılardır, toprağı eşeleyebilirler ve muhteşem koku alırlar. TÜm bu özellikleri insana tarih boyunca ilham olmuştur. Dilerseniz minik bir yaban domuzu biblosu da ekleyebilirsiniz altarınıza veya  domuz dişi eklebiliirsiniz. Buğday başakları kutsaldır, birçok yerde satılır, onlardan alarak altarınızı süsleyebilirsiniz. Doğaya çıkıp izin alarak doğadan topladığınız her tür taş, kozalak, dökülmüş kuru yaprak ile altarınızı süsleyebilirsiniz. Selvi dalları toplayarak onlarla da altarınızı süsleyebilirsiniz. 

Malzemeler:

 • Libasyon – Sıvı Adak (süt, bal, zeytinyağı, içine dilenirse biraz bira ya da şarap
 • Tütsü: Asilbent (Aselbente de denir. Aktarlarda satılıyor)
 • Mersin ağacından dallar veya başka bir ağaç.
 • 3 Mum
 • Meyvelerden oluşan bir sepet
 • Adaçayı, defne, üzerlik gibi kullandığınız tütsüler
 • Buğday, arpa gibi tahıllar pirinç, mısır gibi adaklar.
 • Dilerseniz adak olarak ekmek yapımı. 
 • Dilerseniz aromalık yağlar 
 • Minik bir şişe
 • Deniz tuzu
 • Hızlı yanan nargile kömürü
 • Bir müzik aleti (Çıngırak, davul, singing bowl ya da zil)
 • Yeşil ve Kuru yaprak

Hazırlık:

 • Öncelikle arınmaya niyet ederek yanınıza da biraz arpa, buğday, pirinç, mısır vs. alarak dışarı çıkın. Tercihen Mersin ağacından yapraklı minik dallar koparın. Çok az koparsanız yeterli. Bachoi denen dallarla Atina’dan Eleusis’e yürürdü eskiden inisiyeler ve bu dallarla kendilerini arındırırlardı. Mersin dallarıydı bunlar. Eğer bulamazsanız. Arınmanıza yardımcı olacağını düşündüğünüz başka bir ağacın minik dallarından koparabilirsiniz. Çam, defne, uygun ağaçlardır. Ağaçlardan dalları almadan önce ağaçtan izin almayı ve aldıktan sonra adaklarınızı dibine vermeyi unutmayın. 
 • Eğer ekmek yapacaksanız içine bir çok tahıl unu ve çavdar, arpa koymanız yerinde olacaktır. Çok tahıllı yapılması tercihendir. Bu ekmeği yaparken adak olmasına niyet etmeniz gerekir. Hatta mum yakabilir ve tüm malzemeleri şükrederek ekleyebilirsiniz. İçine biraz süt koyabilir ve şeker yerine mayalarken bal kullanabilirsiniz.
 • Libasyonu da önceden hazırlayabilirsiniz. Yarım litre yeterli bir ölçüdür. 500 ml süt-şarap veya süt-bira karışımına -dilerseniz sadece sütle de yapabilirsiniz- 1 yemek kaşığı bal ve 2-3 yemek kaşığı zeytinyağ yeterli olacaktır. Zeytinyağını karıştırmayın, onu ayrı bir yere minik bir şişeye alın. Onu kutsama yağı olarak da kullanacağız.
 • Dilerseniz zeytinyağınıza aromatik yağlar ekleyebilirsiniz. 
 • Meyveler mevsim meyveleri olmalıdır ve çok fazla meyve almanıza gerek yok.

Ritüelin Yapılışı

 1. Öncelikle ılık bir duş alın. Mümkünse duş suyunuzun içine biraz deniz tuzu da koyun ve arınmaya niyet ederek duş alın. 
 2. Ardından minik bir altar hazırlayın. Altarınıza buğdayınızı, arpanızı koyun. Adaçayınızı, tütsünüzü, minik şişenizi, libasyonunuzu ve zeytinyağınızı hazırlayıp koyun. Size iyi hissettirecek malzemelerinizi de ekleyin. 
 3. 3 mumu bir üçgen olacak şekilde dizin ve tam ortasına meyve sepetinizi koyun. Tek bir meyve bile koyabilirsiniz. 
 4. Öncelikle adaçayı ile ortamı ve kendinizi arındırın.
 5. Ardından dört elementi seslenip onları çağırın, atalarınıza, rehberlerinize seslenin. Hepsi için bir mum yakın. “Hava elementi seni çağırıyorum” gibi basit bir cümle de söyleyebilirsiniz veya hali hazırda bir duanızı da kullanabilirsiniz.
 6. Ayağa kalkın, işaret ve orta parmağınızı birleştirerek elinizi kaldırın. Parmağınızdan mavi renkte bir ışın çıktığını hayal ederek çevrenizde mavi ışıktan bir çember oluşturun. 
 7. Gözlerinizi kapatın ve beyaz, mavi renklerde enerjinin tüm çembere dolduğunu hayal edin. Bu çok basit bir giriş çalışmasıdır. Daha karmaşık bir ritüeliniz varsa onu yapın. Bir mumu yakın, yakarken tüm ilahi ruhları, rehberleriniz için yakın.
 8. Şimdi tütsünüzü yakın. Asilbent tütsüsünü yakmak için hızlı yanan nargile kömürü tercih edebilirsiniz. Ama imkanınız yoksa adaçayı, defne de yakabilirsiniz
 9. Ardından vücudunuzu gözden geçirin, ağrı, sızı, hastalık, kem göz, senenin yükünün olduğu yerler var mı? Biraz meditasyon yapın üzerine.
 10. Şimdi ağacınızın dallarını alın ve onunla hafifçe vücudunuzu süpürün. Süpürürken hem geçmiş zamandaki tüm yüklerin, hastalıkların uzaklaşmasını hem de yeni dönemde gelmesi olası tüm felaketlerin, hastalıkların, kötülüklerin def olmasına, arınmasına niyet edin. İlahi güçlerden sizi arındırmasını isteyin. Geleneksel olarak süpürürken hafif vuruşlar yaparak da arındırma işlemi yapılır. Bu işleme niyet ederken vücudunuzu gözden geçirin. Süpürdükçe arındığınızı, hafiflediğinizi ,tüm yüklerin akıp gittiğini hissedin.
 11. Şimdi dilerseniz Eleusis Gizemleri ile alakalı olan duayı okuyun veya dilerseniz istediğiniz gibi dua edin.

Demeter’e Çağrı (Efe Elmas)

Bir çok ismi olan, Her şeyi Kuşatan, Ey Yüce Tanrıça,

Duy Çağırımı, Demeter Eleusinia, Ey İlahi Olan

Herşeyin Annesi, Çocukları besleyen, saadet bahşeden

Tahılları Yetiştiren, Bütün güzelliği canlılara pay eden

Tüm emeklerimize karşılık bize huzur Veren

Tohumları gözetleyen, bolluk bereket getiren

Meyveleri olgunlaştıran, Tarımı ve Hasatı öğreten

Büyüleyen, sevgiyle kutsayan, tüm ölümlüleri besleyen

Kutsal Eleusis vadisinde yaşayan, tüm tohumları filizlendiren

Sanadır yakarışlarım, Ey Diónysos ile aynı ocağı paylaşan,

Kutsallığı ile Nam salan, Ey Meşale taşıyan

Yazın meyveleriyle bizi sevindiren, bereketiyle onurlandıran

Görürüz seni tarlalarında, dağlarında, İşitiriz seni Ey Erate

Yeryüzünde olan Tanrıça, Nazik ve Şefkatli Yüce Anne

Nesillerle kutsayan, Çocukları seven, Gençleri Besleyen Bakire

Ölümlülerin Haşmetli Leydisi, Bir Sürü Çocuğu olan Kraliçe,

Sanadır adaklarım, Ey ejderlerin sürdüğü arabasıyla her şeyi gören,

Esrimeyle haykırırken tahtının çevresinde, çember şeklinde dönen

Doğadaki şeyleri yaratan, doğadaki her şeye yaşam veren

Duy çağrımı şimdi, İşit yakarışlarımı, Gel Bilgeliğinle

Gel, Yazın kutsallığında yarattığın dolgun meyvelerinle

Gel bize, Mutlu ve Saf Olan, Rengarenk çiçeklerinle

Bereketli tarlaların, Kadim ağaçların şifalı bitkilerinle

Öğret bize zenginliği, bereketi, en eski sırları bilgeliğinle

Öğret doğum ve ölüm döngüsünü, sessiz gizemlerinle

Öğret ölümsüzlüğü, hasatı, yıkımı ve yaratımı, tüm güzelliğinle

Aydınlat ışığınla unutulmuş yolları, kutsa bizi kadim sihrinle,

Sen ki çiçeklerle serpilirsin ve kutsallıkla çiçeklenirsin Ey Tanrıça,

Getir barışı dünyamıza zengininliklerin ve kutsamanla

Güzellik ve huzur dolu bir düzen getir topraklarımıza

Sağlık ile hüküm süren bir yaşam ver bize ve çocuklarımıza

Ave Mater Demeter, Despoina

Kutlu Olsun!

 1. Duayı ister 1 kere isterseniz 3 kere okuyun. Okuduktan sonra, ikinci mumu yakın Demeter-Persephone ve tüm hasatın şükürleri için. Durun ve enerjiyi hissedin. Kalbinizden yoğun bir sevginin aktığını hissedin. Hasatı, ölüm doğum sürecini hissedin. Ardından çıngırak, davul, singing bowl çalarak veya zil ile 3 defa vurarak zihninizi sesin titreşimlerine bırakın. 
 2. Ardından ayağınızdan köklerinizin çıktığını imgeleyin. Kendinizi yaşlı bir ağaç gibi hissedin. Çevrenizde bereketli bir tarla hayal edin. Hasat zamanını, sonbaharın gelişini. Köklerinizle tüm doğayla bir olduğunuzu hissedin. Gelecek ölümü düşünün. Ölümün bir son değil yeniden doğuş olduğunu idrak edin. İzin verin imgeler, düşünceler aksın.
 3. Hazır hissettiğinizde altarınızdaki yeşil ve kuru yapraklara bakın. Yaşamı ve ölümü görün. Ölümden sonra nasıl yaşam geldiğini, döngüyü hissedin. Ardından meyvelerinize bakın. Tüm bu güzel meyveler, gıdalar için şükredin. Meyve sepetini havaya kaldırın ve bahşedilen tüm zenginlik için şükredin, bu meyvelerin kutsanmasını dileyin. Ardından meyvelerden bir parça alarak yiyin, bir kısmını doğaya bırakmak için ayırın. Aynı işlemi yaptıysanız ekmek yapmadıysanız tahıllarınızın için de yapın. Ekmek yaptıysanız bir parça ekmeği de kendiniz yiyin ve birer parçada evde yaşayanlar için ayırın. 
 4. Ardından zeytinyağını kaldırın ve ilahi güçlerin zeytinyağını kutsamasını isteyin.Gökyüzünden ve yeryüzünden enerjilerin şişeye aktığını, zeytinyağının altın rengi parlamaya başladığını ve kutsandığını hayal edin. Üzerine elinizle + çizin. 
 5. Kutsal yağınızdan birer damla alarak kutsanmaya niyet ederek alnınıza + çizin, kalbinize çizin, el bileklerinize ve ayaklarınıza biraz sürün. Kutsamaların aktığını hayal edin, tüm enerjilerinizin açıldığını, yollarınızın açıldığını gelecek olan sohbanar, kış için korunduğunuzu hayal edin.
 6. Ardından kalan zeytinyağını libasyonun içine dökün ve libasyonu kaldırın ve şükredişinizin bir armağanı olarak adağınızı sunun. Libasyonun kutsanmasını isteyin. Kutsama istencinden sonra atalarınızı onurlandırmak için de üçüncü mumu yakın. Ve biraz daha tütsü (aselbent ya da adaçayı) yakın.
 7. Tahıllarınızdan bir kısmı ayırıp, altarınızdaki küçük şişeye koyun. İçine pirinç ve sizin evinize bereket, zenginlik, kutsama getireceğine inandığınız nesne ve bitkiler, kristaller de koyabilirsiniz. Şişenin içine biraz da deniz tuzu koyun ki eviniz tüm yıl korunsun. 
 8. Dilerseniz bir müddet meditasyon yapın.
 9. Meditasyon bittikten sonra 3 defa çıngırak sallayın veya davula vurun veya zili çalın ve ritüeli sonlandırın. Desteğe gelen tüm ruhlara, elementlere teşekkürlerinizi sunun. Ve sessizlik içinde sonlandırın. Mumlar sabaha kadar yansın ve altarınızdaki her şeyi bırakın sabaha kadar kutsansın. Bu ritüeli yaptığınız gece rüyalarınıza dikkat edin ve not edin. 
 10. Ertesi gün libasyonu bir ağacın dibine gömerken, arpa buğday gibi tahıllarınızı, yaptıysanız ekmeğinizi ve ayırdığınız meyveleri de uygun bir yere bırakın. Tahılların bulunduğu şişeyi de mutfağınıza koyun.

Efe Elmas

Kadim Lisan

3 Yorum

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.