İlkbahar Ekinoksu: Nevruz, Ostara Anlamı ve Önemi

Kadim zamanlarda ilkbahara girildiğinde “İlkbaharda usul usul yürü; Toprak ana hamiledir.” denirdi…

Havanın ısınmaya, çiçeklerin açmaya, hayvanların üremeye başladığı ve umut ile sevincin yürekleri doldurmaya başladığı bu süreçte toprağa usulca basılması (ki yeşeren tohumlar ölmesin) ve yavaşça yürünmesi (ki böylece yaşamaktan keyif alınsın ve doğayla iletişimde kalınsın) tavsiye edilirdi…

 

 

21 Mart ilkbahar ekinoksu ile özellike doğanın uyanışı olarak kutlanan bu süreç, binlerce yıldır bir çok farklı kavimde kutlanagelmiştir. Ostara, Nevruz, Yılgayak, Paskalya, Alban Eiler, Ver sacrum gibi farklı kültürlerde farklı isimlendirilen bu doğa döngüsü tüm insanlığın ortak değerlerinden biridir.

21 Mart Antik Yunan’da Persephone’un Hades’ten yeryüzüne çıkışı, Bereket ve hasat Tanrıçası olan annesi Demeter ile buluşmasıdır. Artık bu sevgi ve bağ ile kış tam olarak biter ve bahar başlar. Detaylı bilgi için okuyabilirsiniz: Persephone ve Hades Miti

Ostara Kelimesinin Kökeni

Ostara kelimesi Germen Tanrıçası Eostre’den gelir ve “ışıldayan” anlamındadır. Çünkü o uyanan Tanrıça’dır, berekettir ve bahardır. Yükselen yaşam ateşidir…

 

Tanrıça Eostre’nin en önemli iki sembolü tavşan ve yumurtadır. Yumurta kadim geleneklerin hepsinde temel bir sembolizm taşır; Doğurganlık, yaşam, yeniden doğuş, saflık veya saflaşma ve yaratılış.

Haliyle bu bayram için yumurta yeniden doğuşu ve yaşamı temsil eder. Tanrıça gebedir ve yumurta yavaşca çatlayacak tüm canlılar uyanacaktır. Yumurta boyama geleneği bundan öte gelir ve bu doğa döngüsü Hristiyanlıkta yerini “Paskalya” olarak almıştır.

Tavşan ise hem Ay ve dişi enerji hem de hızla üremeyi temsil eder haliyle bolluk ve çeşitlilik demektir. Bu yüzden bu doğa döngüsünde hızlı bir üremeyi ve doğanın uyanışını, envai çeşit çiçeğin filizlenmeye başladığını, türlü türlü hayvanların doğayı karşılamasını anlatır.

En önemlisi bugün bolluk ve bereket için tohumların atıldığı bir gündür. Bitkiler büyümeye, ağaçlar tomurcaklanmaya, böcekler çoğalmaya ve ortaya çıkmaya başlar. Artık tarlalar ekime hazırdır, iyi bir hasat için ön seremoniler gerçekleştirilerek, toprak kutsanır.

Bu bütün uyanış sebebiyle her tür yeni tohumun ekilmesi için harika bir zamandır. Doğa uyanırken, bize de yeni projeler, yeni fikirler ve ilhamlar ve hayatımızda yenilikler yapma fırsatı verilir ve doğanın güzellikleri içimizi umut ve şükranla doldurur…

Ekinoks için en güzel kutlama ise bir tutam tohum ile doğaya çıkmak, usul usul yürürken doğanın uyanışını karşılamak ve tohumları güzel niyetlerle ekmektir.

21 Mart ilkbahar ekinoksu, Ostara- Nevruz kutlu olsun. ❤

 

Efe Elmas
Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.