Imbolc Doğa Döngüsü (1-2 Şubat) Anlamı ve Seremonileri

Imbolc Kutlu Olsun…

1-2 Şubat Keltler, Britanya, İskoçya, İrlanda başta olmak üzere bir çok kültür için önemli bir ara mevsim döngüsüdür….

Bu doğa bayramının yeri bende apayrıdır çünkü ilk kutladığım ve doğa döngülerini kutlamam için rüyalarımda, gündelik hayatta ilk mesajın geldiği döngüdür. O yüzden uzun uzun paylaşmak istedim. )

Kelime kökeni “imb-fholc” yani kişinin arınması anlamına gelen eski Irlandaca bir kelimeden geldiği düşünülmektedir. Bazı araştırmacılara göre ise sütle arınmak anlamındadır. Çünkü bu özel gün, arınma ritüelleri önemlidir.

Toprağın ısınmaya başladığı, Ateş Tanrıça’sının uyandığı bu gün, artık doğanın yavaşça uyanışının başladığı gündür.

Kışın, soğun, ölümün, öte alemin, inzivanın Yaşlı Bilge Koca Karı Tanrıça’sı, bugün beyazlar içinde, yüreğindeki ateşiyle Genç Bakire Kız’a dönüşür. Genç Ateş Tanrıçası’na… Yani doğadaki ölüm, kendini yaşama bırakır, inziva, eyleme. Artık ölüm sürecinden çıktığımız ve yeniden doğuşa başladığımız gündür bugünler.

Koyunlar doğum yapmaya, o bembeyaz karların altından kardelenler yükselmeye, bazı ağaçlar küçük filizler vermeye başlar. Yaşam uyanır, Toprak Anne’nin ateşi güçlenir. Baharın gelmekte olduğunun ilk habercisidir.

Bu doğa bayramı yenilenme, yeniden doğuş, yeni başlangıç, umut, ilham bayramıdır. Eski zamanlarda genç kızlar birer mum yakar veya toplu olarak ateş yakılarak kutlanırdı. Ama bugünün en önemli özelliği mutlaka ateşin gelişini kutlamak için evde ateş yakılmasıdır.

İmbolc’da inançlara göre, özellikle Galler geleneğindeki yüce cadı, Cailleach, kışın geri kalanı için odunlarını toplamaya başlar. Cailleach, Yaşlı Bilge Koca Karı’dır. Kışın, ölümün Tanrıçası’dır. Cailleach’ın mekanı neşe ve rahatlık için gidilesi harika bir yerdir. Özellikle gevşemek için… Ateşini yaktığında, gevşeme ve neşe yayıldığında, Cailleach uykuya yatar ve kış neredeyse sonlanır.

Ve böylece o ateşin yanmasıyla Tanrıça Brigid ortaya çıkar. Yaşlı Cailleach Brigid’e, o ateşin ışığıyla, genç kıza dönüşür. Ve Cailleach’ın Çakal Eriği asası, bembeyaz asaya dönüşür ve doğadaki her şeye dokunarak yaşam getirir. Brigid’in geçtiği her yerde yaşamın uyandığına inanılır, dokundu her ağaçta, kutsadığı her tohumda. Brigid, demirciliğin, şiirin, ateşin, ilhamın, şifanın Tanrıçası’dır. Etimolojik kökeninin yüce olan anlamına gelmektedir. Öte yandan biraz farklı bir ekonuşla “Bride” yani “Gelin” anlamına gelir. Çünkü o baharın başlangıcına doğru olgunlaşacak, genç gelin olmaya hazır bir kızdır.

Yapabileceğiniz Imbolc Ritüelleri

***Bugün özellikle doğaya çıkmak ve doğanın uyanışına şahit olmak önemli bir ritüeldir. Eski zamanda bu bayramı kutlamak isteyen insanlar 1-2 Şubat tarihlerinde doğaya çıkar ve filizlenen dallara, açan çiçeklere, uyanan doğanın işaretlerine dokunurlardı. Her biri Tanrıça’nın dokunuşuyla gerçekleşmiş olduğu için, Brigid’in dokunduğu yerlere dokunarak onun kutsamaları hissedilirdi…

***Mutlaka evinizde, kutsal alanınızda bugün ateş yakın. Ateşe bakarak doğanın uyanmasına, yüreğinizdeki ateşin yükselmesine niyet edin. Elinize birkaç tohum alın ve yeni başlangıç niyetlerinizi fısıldayarak ateşe atın.

Imbolc Arınma ve Yeniden Doğuş Ritüeli

***Bugün ayrıca önemli bir arınma günüdür. Kışın rehavetinden çıkmak, yeniden doğmak, ölümden yaşama geçmek ve yeni bir sayfa açmak için özel bir gündür.

Bu ritüeli gece yapmalısınız. Bunun için bir kase süt almalısınız. Mümkünse günlük veya taze süt olmalı. Sütü bir kaseye koyun ve çevresine yeniden doğuş imgelerini koyabilirsiniz. Ayrıca çevresine biraz yulaf serpiştirin. Sütün içinde biraz çam yaprağı atabilirsiniz, 3 adet defne yaprağı ve 1-2 yaprak adaçayı ekleyebilirsiniz. Kasenin içine kendinizden bir parçayı saçınızı, tırnağınızı koyun ya da bir iki damla kanınızı damlatın.

Çevresine 9 tealight mum ile çember yapın.

Evinizdeki tüm ışıkları kapatın. Mümkün değilse odanızdaki tüm ışıkları kapatın. Ölümü, inzivayı, kışı hissedin. Soğuğu, duranlığı…

Ve ilk mumu yakarak ışığı çağırın;

1. mumu kışın sonlanmasını onurlandırmak niyetle yakın. Kışın Tanrıças’ına adak olarak yakın
2. mumu Brigid’in Doğanın uyanması niyetiyle yakın. Brigid’e, doğanın kutsal ateşine adak olarak yakın.
3. mumu tüm ölmüşleriniz için, gerçekleşen tüm ölümler için
4. mumu tüm doğanlar için, yeniden doğuşlar için
5. mumu ateşin yükselişi için, yüreğinizdeki ateşin her daim olması ve ışık için
6. mumu umudun hep hatırlanması için
7. mumu şifa ve bereketin daim olması için
8. mumu kış boyu geçirdiğiniz inziva ve gelen destek için şükrediş için
9. mumu arınmanız, içinizdeki ateşin uyanması, yeniden doğmanız için yakın.

Bir müddet meditasyon yapın ve sonrasında tealight mumlar bitene kadar bu şekilde bırakın. Mumlar bittiğinde, sütünüzü alın, bir kova suya sütünüzü ekleyin. Yaşamı hissedin. Ve o su ile duş alın. İsterseniz o kovadaki sudan bir kısım ayırın ve evinize serpin…

Kasenin çevresine serpiştirdiğiniz yulafı alın ve doğaya çıkarak adak olarak doğaya verin.

İmbolc, doğanın uyanışı kutlu olsun….

Tanrıça Brigid’i onurlandırmak için çok sevdiğim bir şarkıyı paylaşarak bitirmek istiyorum.

Nóirín Ní Riain tarafından seslendirilen Bridget’a (Kelt Tanrıçası) Övgü isimli eser.
Nóirín Ní Riain İrlandalı bir şarkıcı, yazar, öğretmen ve bir teologtur. Hayatı araştırılası, çok yönlü bir kadındır… Zaten dinlerken ne kadar yürekten ve inanarak söylediğini hissedebilirsiniz.

Bugünkü doğa bayramı olan İmbolc’un Tanrıçası olan Brigid (ateş, şifa, ilham Tanrıçası) adına olan bu şarkı Galce olarak geleneksel İrlanda methiyesidir. İnanışa göre Tanrıça, ateşiyle sulara ve toprağa dokunarak, doğanın uyanmasını sağlar. İrlanda’da Ana Tanrıça olarak çok değer verilmiştir. Hristiyan baskısı nedeniyle paganlar tarafından (inanışın yok edilmemesi için) Azize olarak atfedilmiştir. Ve Azize görünümü altında ismi zikredilmeye devam edilmiştir. Benim için çok değerli bir arketip olduğu için, düzenlediğin atölyelerde ismini çok zikrediyorum.

Galce orjinalini ve Türkçe çevirisini de veriyorum altta.

“Gabhaim molta Brigdhe, Inion i le hEireann,
Inion le gach tir i, molaimis go leir i!

Lochrann geal na Laighneach, soils’ ar feadh na tire
Ceann ar oigheacht Eireann, cean na mban ar mine.

Tig an geimhreadh dian dubh, gearra lena geire
Ach ar la le Brighde, gar duinn Earrach Eireann.

Molaimis go leir i!”

“Bridget’a övgüleri yüksek sesle söylüyorum.
Sadece İrlanda’nın kızları değil, Tüm dünya ülkelerinin kızları..
Hep beraber ona övgülerimizi dizelim!

Leinster’ın parlayan feneri, tüm ülke boyunca yanan bir ateş,
İrlanda kadınlarının lideri, şimdiye kadar ki en güzel kadınlardan biri.
Sert karanlık kış geliyor, soğuk ve keskin,
Ama Bridget günü belirinceye kadar (imbolc), İrlanda’nın baharı çok uzakta değil artık.
Hep beraber ona övgülerimizi dizelim!”

Efe Elmas
Kadim Lisan

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.