Rudrakşa: Şiva’nın Gözyaşları – 1

Rudrakşa: Şiva’nın Gözyaşları – 1

Rudaksha (rudrakşa), “Rudra” ve “aksha” kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir kelimedir. Anlamı “Rudra”‘nın “gözü” dür. Shiva bin yıllar süren huzurlu meditasyondan uyanır ve insanlığın iç acıtan çileli durumunu görür ve bunun için çok üzülür. Shiva o anda bir damla gözyaşı döker ve dünyaya düşen gözyaşından Rudraksha ağacı çıkar. Dışı lacivert iç çekirdeği turuncu bir meyve veren bu ağaç Shiva için çok kutsaldır. Meyvelerinin çekirdeğinden yapılan 108’lik tespih (mala) çok kutsal ve güçlüdür. Bununla birlikte 27’lik küçük mala veya çeşitli takılar şeklinde de kullanımı yaygındır.

 

Rudraksha ilk alındığında bir dakikalığına ılık suda üstündeki tozlar temizlensin diye çalkalanır ve kurumaya bırakılır. Hemen ardından boncuklar 24 saatliğine tespih yağına (sadece sandal, zeytinyağı karışımı da olabilir) batırılır. Ardından yağın içinden alınıp hiçbir şekilde silinmeden kurumaya bırakılır. Bu tohumların daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Daha sonra kaliteli bir pamuk bezle tohumlar teker teker silinir. Rudrakshanın ipi kırmızı, turuncu veya sarı olur. Bu kullanıcı ve Rudraksha arasındaki yaşamsal bağlantıyı sembolize eder. Genellikle ucuna püskül takılabilir fakat bu isteğe bağlı olarak değişir.

 

İlk kullanmadan önce Rudraksha kesinlikle takılmaz. Öncesinde Rudraksha mala Shiva’ya adanmalı ve onun kutsanması istemelidir. Hindistan’da insanlar bunun için Rudrakshayı tapınağa götürürler ve Shiva Puja (Sunak) önünde onu kutsarlar. Bu mümkün değilse evde Shiva için bir sunak hazırlanıp, Shiva çağrıldıktan sonra (uygun biçimde), Shiva’ nın kutsal tozunun tütsüsünden Rudraksha geçirilir ve 108 kez “Om Namah Şivaya” mantrası Rudraksha Malayla tekrarlanır. Ardından Rudraksha kullanıma uygun hale gelir. Bu işlem Pazartesi (Shivanın kutsal günü) ya da perşembe günü yapılmalıdır. Rudraksha Mala sürekli üstünde taşınmadığı için ona uygun bir yeri olmalıdır. Bir kutu veya özel bir kese bunun için yeterlidir.

 

Rudrakşanın Geleneksel Kullanımı

 

Bir önceki yazıda kullanmadan önce neler yapılacağından bahsetmiştim. Şimdi özellikle Hinduizm’de rudrakşa kullanılırken nelere dikkat edildiğinden bahsedeceğim. Şunu belirtmeliyim ki, Hinduizm’de kutsal olarak algılanması zamanla bazı tabuların oluşmasına sebep olmuştur. Bence biraz abartılmıştır. Kendi deneyim ve gözlemlerimi dört yazı dizisi şeklinde planladığım rudrakşanın son kısmında belirteceğimi söyleyerek yazıya geçiyorum.

Rudrakşa edindikten sonra yapılması gerekenler;

– Takılmadan önce arınmış olmalıdır.

– Rudrakşayı her takışta en az 9 kez “Om namah Şivaya” söylenilmelidir.

– Rudrakşa takılırken tütsü yakılmalıdır. (Mum veya yağ da yakılabilir)

– Rudrakşa her zaman temiz tutulmalıdır. Toz ve kir boncuk gözeneklerine girebilir. Kaliteli ve yumuşak bir fırçayla temizliği yapılabilir. İpliği kirlenir yada yıpranırsa ipliği değiştirilebilir. Temizledikten sonra tekrar kutsanır. Kutsal suyla yıkanıp yağlanır ve ardından tütsülenir.

– Rudrakşa arındırma amaçlı hindistan cevizi suyunda yıkanabilir.

– Her kullanımdan sonra eller iyice yıkanmalıdır.

– Rudrakşa kırık veya çatlak olmamalıdır. Arındırılmış, kutsanmış ve mantralarla enerji yüklenmiş olmalıdır. Düzenli olarak kullanıldığında enerjisi daha da artacaktır.

– Rudrakşa ilk kullanılmaya başlandığında bal rengi, turuncu veya başka renklerde olabilir. Zamanla siyahlaşacak ve sertleşecektir.

– Rudrakşa sunağın alt kısmına konur.

  • Rudrakşa mala (tespih) sağ bileğe takılır. Bu pranayı aktifleştirir ve tüm vücuda enerji dağıtır.
  • Rudrakşa Shiva Pujası (sunağı)’nın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Rudrakşa edindikten sonra yapılmaması gerekenler (tabular):

– Rudrakşa yatarken (uyurken) takılmaz.

– Doğum veya ölümün olduğu evlerde veya böyle evlere giderken takılmamalıdır.

– Cinsel ilişki sırasında takılmaz.

– Kadınlar adet döneminde takmamalıdır.

– Mezarlıkta takılmamalıdır.

– Tuvalete girerken takılmamalıdır.

Rudrakşa içeren ürünleri isteğe bağlı olarak Shiva tozundan yapılmış tütsüyle kutsanmış olarak Draca Craft’tan satın alabilirsiniz.

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.