Samhain – Cadılar Bayramı Anlamı ve Önemi

31 Ekim-1 Kasım tarihinde kutlanan Samhain yaklaşıyor. Samhain, son hasat yani ölümün bilgeliğini içeren bir doğa döngüsüdür… Samhain kelt lisanında “yazın bitişi” anlamına gelir. eski gal dilinde “Yazın Sonu” anlamına gelir (Samfuin şeklinde söylenirdİ; sam (‘yaz’) and fuin (‘son’).Artık ölümün kol gezdiği süreçtir. Kış, soğuk, açlık kapıdadır. Zayıf olan elenir, güçlü ve doğayla uyumlu olan yaşar. Bu dünya ile öte dünyanın perdelerinin aralandığı doğa döngüsüdür. Bitişler sürecidir… Kış yağışları başlamadan son hasatlar toplanır, kışa hazırlık tamamlanır. Anne Tanrıça, Karanlık Tanrıça yani ölümün leydisine dönüşür. Karanlıkta kalan sırların sahibesi derin sessizliğini bürünür, ayın karanlık tarafı gibi…

cadılar bayramı

Diğer Kültürde Ölüler Bayramı

Yaz sonu bayramı sadece Keltlerde yoktur. “Dia de Los Muertos” yani “ölüler günü” olarak aynı şekilde Meksika’da da 1-2 Kasım’da kutlanmaktadır. Fİlipinlerde geleneksel olarak bu günün adı Pangangaluluwa yani ruhlar günüdür. . Asya’da ay takvimi üzerinden hesaplansa da aynı günlere denk gelmektedir ve “Aç Hayalet Bayramı” olarak anılır ve ruhlara besin verilen bir gündür. Nijerya da ölmüşlerin geri döndüğüne inanılanılan Awuru Odo Bayramı ve Antik Mısır’da 31 Ekim Tanrıça Bastet’in günü olarak anılır ve ona adaklar verilirdi ayrıca Osiris’in öldüğü, İsis’İn dirilttiği ve dirilişten sonra yer altı Tanrısı olduğu zamanı anlatırdı. Ve daha nice kültürde bu doğa bayramı farklı isimlerle aynı içerikle kutlanaglemiştir. 

Heryerde benzer anılmasının sebebi bellidir; doğanın ortak döngüsü. Çünkü artık ekinler bir daha filiz vermeyecektir, havalar soğuyacaktır, güçsüz hayvanlar inlerine saklanacak ve bu zor koşullara dayanamayanlar ölmeye başlayacaktır. Sert kış beklemektedir. Bu yüzden Samhain’da aynı zamanda bu zor süreci atlatmak için dualar edilir. Samhain diğer bir tabirler “son hasat”, son mahsüllerin toplandığı gibr gündür. Artık yaz biter, Güneş tanrı, tanrıça’nın rahmine geri döner (ölür) ve tekrar doğacğı güne kadar (yule) orada kalır. Bu yüzden Dünya’ya karanlık ve ölüm hükmeder, zor kış dönemi yaklaşır. Ürünlerden artık son verim alınır. Bu yüzden ölüm süreci olarak görülür Samhain.

Son hasat olmasından dolayı “ekilen şeyler biçilecektir” Yani bütün yıl yaptığınız eylemlerin de hasadını yapacağınız gündür.   Yılın başlangıcı ve sonudur. Bu yüzden başlangıçları ve bitişleri sembolize eder. Haliyle ölüm ve öte alem ile ilişkilendirilmiştir ve öte alem ile bu alem arasındaki perdelerin en çok açıldığı dönem olarak benimsenmiştir. Bu günde eski zamanlarda kötü ruhların geçişi engellenir, iyi ruhlarla irtibata girilmeye çalışılırdı. İçi oyulmuş balkabakları ve korkutucu maskeler takmak kötü ruhları uzaklaştırmak için uygulanan bazı geleneklerdir. Özellikle vefat eden ataların ziyarete geldiğine inanılır ve perdeler aralandığı için kehanette bulunulurdu.

Samhain

Eşik Bayramı

Eşik bayramları veya eşik zamanları her daim öte alemle bu alemin kapılarının açıldığı anlar olarak düşünülmüştür. Samhain gibi Beltaine’de bir eşik bayramı olarak varlıkların geçiş yapabileceği bir gün gibi düşünülürdü ama Beltaine’de ancak iyi ruhların ve iyi varlıkların zuhur ederken, Samhain, daha çok ölümle alakalı olarak her tür ruhun geçiş yapabileceği bir gün olarak düşünülürdü. Eski Druid Rahipler ve Avalon Rahibeleri bugünü özenle kutlarken ve   sonraki gelen süreçte Cadılar için önemli bir gün olarak kabul edilirken, yerel halk için korkutucu bir gündü son hasat. Gece yarısından sonra evlerden dışarı çıkılmaz ve bilhassa ruhlarla, şeytani varlıkların dadanılmasından korkulurdu.

Ateş yakmak en önemli geleneklerden biridir. Bu karanlıktaki yolu gösteren meşale, ölümden sonra gelecek yaşamın yani doğumun ateşidir. Umutlardır ve çark yeniden başlarken edilen yeni dileklerdir. Ayrıca bu gün bolca kehanet yapılan bir gündür. Perdeler açık olduğu için geçmiş ve gelecek arasındaki sınırların kalktığına inanılırdı. Bu dönemde Tanrıçanın, bilge kocakarıya dönüştüğü ve Tanrının da avlara önderlik edecek avcıya dönüştüğüne inanılırdı. Bu yüzden bilge Tanrıçayı sembolize edilen, mor, koyu kırmızı ve siyah giysiler giyilir, avcı içinde koyu yeşil ve siyah temalar kullanılırdı. Samhain, modern zamana Halloween adıyla “Cadılar Bayramı” olarak kostümlü bir eğlence bayramı gibi uzansa da çok önemli bir gündür. Gerçekten de Paganizmin unutuluşu sonrası cadıların bolca kutladığı bir bayram olmuştur. Bu yüzden cadılar bayramı denmesi gayet olağandır.

Bu gün tüm sene yaptığınız eylemlerin, söylediğiniz sözlerin de hasatıdır. Haliyle tüm seneyi düşünebilir ve eylemlerinizi gözden geçirip yeni dönemi yeni hayallerle karşılayabilirsiniz. Çarkın sonu aynı zamanda yeniden başlamasıdır haliyle keltlerin yeni yılı kutladığı bir gündür. Eski defterleri kapatmak ve ataları onurlandırmak için çok uygundur. O yüzden köklerinizi hatırlayabilir ve bir mum yakarak atalarınızı onurlandırabilirsiniz.

Samhain kutlu olsun pastedGraphic.png🙂

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.