Yeni Ay Deipnon Seremonisi Ve Hekate’nin Yüce Akşam Yemeği (Deipnon): Anlamı, Gelenekleri

Yeni ay süreci Hekate için ve onun adına verilen büyük akşam yemeği şükranı için kutsaldır. Antik Yunan’da buna “deipnon” denirdi. Bu özel günler ay ayının son günü olan yeni ayda kutlanır ve ay görününe kadar sürerdi. Ayrıca Noumenia diye adlandırılan ay takviminin ilk günü de kutlanırdı.
Deipnon denen bu özel akşam yemekleri, oldukça büyüktür. Hem Hekate’ye adak olarak hem de ölmüş ama huzur bulamamış ruhları teskin etmek için verilirdi. Bunun için akşam yemeği çok iyi hazırlanır ve bir tabak da Hekate’ye konurdu. Bazı araştırmacılar ise başkalarına da verildiğini düşünmektedir. Çünkü bu dönemde hayır kurumlarına veya fakir ailelere yemek verme adeti olduğu da bilinmektedir. Bu ayrılan bir tabak -bazen atalar için de ayrı tabak- hem Hekate’ye adaktır hem de ruhları teskin eder.
Bu ayın karanlık evresi olan yeni ayda, ay döngüsü tamamlanırken yapılır. Hekate’nin ışık getiren ismi olan “Ekate phosphoros” ismi ön plandadır. Hekate kavşakların olduğu kadar evlerin de koruyucu Tanrıçasıdır ve hatta bu yüzden Antik Yunan’da Hekate kültünün güçlü olduğu evlerde Hekate için bir altar bile bulunmaktaydı. Bu dönemde bu yüzden ev ile ilgili ritüeller yaygındır. Evleri, yeni döneme geçiş için hazırlamaya başlamak için uygundur. Bunun sebebi Ekim’deki son hasattan sonra artık kışın, karanlığın gelecek olmasıdır. Hekate’nin Deipnon’u evler, kişilerin kendisi veya ilişkiler için bir arınma zamanıdır.
Deipnon’un Hekate’yi onurlandırmak huzursuz veya intikam arayışında ruhları teskin etmek dışında bir diğer amacı da hane halkını arındırmaktır. Hekate’yi gücendirmiş biri varsa Hekate’nin iyiliğini esirgememesi için dua etmek bu günde önemlidir. Ayrıca Hekate, tüm alemlerde yani göklerde, yeryüzünde,denizde ve yeraltında hüküm sürdüğü için kötülüklerden korunmak ve refahı ve kutsamaları vermesi için de bu gün önemliydi.

Deipnon günleri üç ritüeli içerirdi;

 • Hekate için kavşaklara yemek koymak (Bunun için önceki yazılarımı okuyabilirsiniz),
 • Hekate’yi gücendirmiş olanlar varsa veya bir günah işlemiş olan, kefaret için kurban vermek
 • Be en nihayetinde hane halkının arındırılması.

Yeni Ay İçin Hekate’nin Akşam Yemeği (Deipnon) Gelenekleri:

 • Genelde evdeki sunağa pırasa, çiğ yumurta, kek, balık gibi adaklar bırakılırdı. Bazen sarımsak veya soğan da konurdu. Ayrıca mutlaka tütsü yakılırdı.
 • Ev muhakkak süpürülür ve süpürülen de bir köşeye adak olarak verilirdi.
 • Ardından bütün bu altardaki kalıntılar kavşağa bırakılırdı özellikle ev süprüntüsüyle birlikte. Ritüelistik olarak evdeki kötülüklerin ve kötü ruhların da (cacodaemon) uzaklaştığı düşünülürdü.
 • Bu akşamda yere düşen veya kalan yemekler tüketilmezdi. Hepsi Hekate için kavşaklara bırakılırdı.
 • Kavşaklara bırakılan adaklar kutsal sayılırdı ve onların ruhların yemekleriydi. Dokunulmaz, ellenmezdi ve bunun uğursuzluk getireceğine inanılırdı.

 

Yeni Ay Ritüeli:

Hekate’nin Akşam Yemeği (Deipnon) ve Ev Arındırma Ritüeli

 1. Hekate için bu özel günde ev arındırma için evde minik bir altar kurup çiğ yumurta, biraz ekmek koyabilirsiniz. Yediğiniz yemekten çok az ayırıp koyabilirsiniz. Altarınıza bir de boş kavanoz koyabilirsiniz. Kavanozu bir Antik Yunan totemi olan Kathiskos yapacağız. Bir sonraki yazıda onu okuyabilirsiniz.
 2. Tüm kapıları ve penceleri açın.
 3. Evinizi süpürün ve süpürdükten sonra çıkacak tozu (veya halınızdaki artık ya da süpürgenizde önceden kalmış ev tozlarını) altarınızın kenarında bir tabağa koyun.
 4. Bir kap suya, lavanta, biberiye, kekik, melekotu kökü, zencefil, karanfil, defne, tuz, sirke koyun. Bitkilerden hangisi varsa onları kullanabilirsiniz. Kaynatın ve bembeyaz bir ışıkla iksirinizi doldurduğunuzu hayal edin.Su ile seyreltin ve birazıyla yıkanmak için ayırın, kalanını ise eve serpiştirin. (Dilerseniz fısfıslı bir şişeyle evi arındırabilirsiniz.)
 5. Ardından bir tütsü yakın ve tüm evi tütsüleyin. Adaçayı, ya da akgünlük olabilir. Tüm hane halkını tütsüleyin.
 6. Süt ve balı karıştırıp çok az kapılara ve pencere eşiklerine sürebilirsiniz.
 7. Evde yarım yazılı kağıtlar, boş paketler yarım kalmış şeyler varsa toparlayıp atabilirsiniz.
 8. Yeni ay için altarınızın başına geçin.
 9. Ay’ı hissedin. Bu yeni döngüde, evinizin kutsanmasını, korunmayı dileyin.Kötülüğün evinizden uzaklaşmasına, iyiliğin gelmesine niyet edin. Evinizin ışıl ışıl korunduğunu hissedebilirsiniz.
 10. Ritüelden sonra altarınızda bir mum yakın ve tüm kapıları penceleri kapatın.
 11. Sabah olduğunda altarınızdaki tüm artıkları; adakları, mum kalıntılarını, tütsü kalıntılarını bir kaba koyun. İçerisine evinizi süpürdüğünüz tozları da koyun. Ve hepsini bir kavşaka götürüp bırakın.
 12. Ellerinizi kavşağa koyup 3 kere fısıldayın “Hekate Trioditis”. Kötülükler evinizden, hanenizden uzak dursun, eşiklerden gitsin. Bu özel günde evinizdeki tüm kötülüğün uzaklaşmasına niyet edin.
 13. Ve eşiklerden güzelliğin gelmesine niyet edin. Biraz kavşak toprağı alıp eve dönün. Onu yarın kullanacağız.
Kutlu Olsun.
Not: Kavşak bulamazsanız bir ağaç dibine bu işlemleri yapabilirsiniz.
Efe Elmas
Kadim Lisan
1 Yorum

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.