Solucan Sembolü ve İmgesi

Mart ayında gerçekleşen Dolunay seremonisinde yoğun bir şekilde solucanları konuştuk. Mart ayının Dolunay’ının Amerika Yerlilerindeki isimlerinden biri solucan dolunayı. Bunun nedeni baharın uyanması, toprağın ısınması, buzların çözülmesi ve solucanların da baharla birlikte uyanarak toprağı havalandırmaları. Yağmurların yağarken de solucanların açığa çıkması. Haliyle solucanlar baharı uyandıran canlılar. Yakın zamanda da 42.000 yıllık bir solucan buzlardan yeniden uyandırıldı. Bu konuların muhabbetini yaparken harika bir eşzamanlılık oldu ve organik tarım yapan arkadaşımız solucanlı topraktan bahsetti… 

Haliyle solucan sembolünü paylaşmak yüreğimden geçti. 

Solucan Sembolü 

Solucan genel anlamda değişim ve dönüşüm sembolüdür. Toprağı eşeler, havalandırır ve haliyle hem kendine hem bütüne hizmet eder. Bu da bir diğer anlamının kişinin çevreyi yapılandırmakta görev aldığı ve farkında olarak veya olmayarak çevreyi yeniden forma soktuğu, rejenere ettiği anlamına gelebilir.

Çünkü doğanı dengesinde önemlidirler ve bu da toprak alanda var ise imgenin bereket bolluk veya toprağın bereketini anlatacaktır. Haliyle bu şekli sağlıklı ve taze hissedilen bir dönemi işaret eder; artık tohumları ekme zamanı gelmiştir.

Bütün bu güzel imgelerin yanı sıra toprakta saklanması görülmeyen “şeyleri” temsil eder ve bilhassa farklı ve “rahatsız” edici şekilde imgelerin görülmesi (bir bahçeyi işgal etmiş, evi ele geçirmiş veya özel alanlarınızda vs. gibi) çevrenizde zihinsel, duygusal veya bedensel bir hastalık ya da “görülmeyen” bir tehlikenin “toprak üstüne” çıkmaya başladığını işaret edebilir. Bazen solucan, görmemeyi tercih ettiğimiz ve hakkında negatif düşündüğümüz çok yakınımızdaki bir kişi olabilir.

Toprağın altında yaşaması solucanın derinden çıkan ve görülmemiş bir unsur olduğu anlamına gelir haliyle bu diplerde kalmış ama hala bizi tüketen bir olay, bir kişi, bir inanç kalıbı ya da içsel bir yargı olabilir. Özellikle solucan bedenin bir bölümündeyse bu gündelik hayatta bir kişinin sizden ve sizin kibarlığınızdan faydalandığı anlamına geliyor olabilir. Veya bu sizi tüketen bir olay ya da bir anı olabilir. En nihayetinde ruhta tıkanıklık yaratan, dipte, toprağın altında kalmış fark edilmeyen bir olgudur.

Solucan ayrıca rejenerasyon yeteneği çok güçlü bir canlı olduğu için gören kişinin gücünü tekrar topladığı, yenilenmeye başladığının işareti olacaktır. 42.000 yıllık solucanın diriltilebilmesi de işte bu hayatta kalış ve kendini yenileme yeteceğinden dolayıdır. Uzun kış dönemlerinde vücutlarındaki metabolizmayı yavaşlatarak, uyku moduna girerler ve ölüme benzer bir şekilde kışı öyle geçirirler. Havanın ısınmasıyla beraber uyanırlar. Bu da solucan imgesini, güçlü bir şekilde kışdan uyanış, ruhta uyanış ve ayağa kalkma, eyleme geçme, ataletten kurtulma ve silkinerek eyleme geçme sembolü yapmaktadır. Ruhumuz uzun bir kış geçirdiyse, kendimizi biraz donmuş ve karanlıkta hissediyorsak, o minik uyanış, ruhun kendini hatırlayışı solucanın bilgeliğiyle olacaktır. 

Efe Elmas 

Kadim Lisan

Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.