Noel ve Noel Ağacındaki Yıldızın Hikayesi – Bethlehem Yıldızı

24 Aralık Noel arifesi ve yarın İsa’nın doğum günü olan 25 Aralık. İsa’nın doğumu zaten bir mucize olsa da doğum süreci anlatılarda mucizeler içerir. Yahya rüyasında bilgilendirilmiş, Çobanlara bir melek görünmüş ve doğumu haber vermiştir. Keza İsa’da çoban olarak anlatılır. Ve bunlardan en etkileyici anlatı ise kutsal yıldızdır.
Rogier van der Weyden – Bethlehem Yıldızı yani Noel Yıldızı

Kral Hirodes döneminde, bir gün esrarengiz bir olay cereyan eder. Kralın karşısına doğudan gelen 3 tane bilge adam çıkar. Toza toprağa karışmış bilge cübbeleriyle, gözlerinde en eski sanatların izlerini taşıyan bu adamlar, kutsal simgeleriyle bilgece konuşurlar. “Biz” derler “Güneş’in doğduğu yerden, kutsal ateşin topraklarından geliyoruz. Gökte parlayan yıldızı gördük, onun çağırısını işittik, biliriz bu ne anlam ifade eder. Nerede, Yahudilerin Kralı olarak doğan çocuk.” Onlar “magos”‘tur, bilge büyücü, dönemin yüksek rahipleri, ateşin dilini bilenler. Onlar esrarların bekçileri, manevi krallardır, yıldız okumaya, gizli efsunlara, doğanın sırlarına vakıf olanlardır. Hiçbir zaman yanılmazlar.

Kral , kim olduklarını anlayınca oldukça tedirgin olur. Ve onları istiharede yollarken tüm bilginlerini ve kahinlerini çağırarak derhal bu çocuğun bulunmasını emreder. Kahinler Bethlehem şehrinde olduğunu eski kehanetlerden keşfederler. Ve Kral, bilge adamları huzuruna çağırır ve der ki “Lütfen çocuğu dikkatlice arayın, haydi gidip onu bulun. Bulunca bana haber verin ki, ben de gelip O’na tapınayım.”
Bu niyet üzerine yola çıktıklarında sonsuz gökyüzünde ışıl ışıl parlayan yıldızı takip etmeye başlarlar, yıldız onlara rehberlik eder, ışığı onlara yol gösterir. Günler ve gecelerce yürürler ve en nihayetinde yıldız tam bir evin tepesinde durur. Daha da parlar, sevinç içinde şükrederler ve heyecanla eve girerler. İşte kutsal çocuk orada yatmaktadır; kutsal ve saf annesinin yanı başında aynı yıldız gibi ışıl ışıl parlamaktadır.
Hemen önünde diz çökerler ve hep yanlarında taşıdıkları hazine sandığınden üç hediye verirler; altın, manevi aydınlanmayı getirdiği için; günlük, ruhu arındırdığı için; mür, göksel kutsamayı dünyaya getirdiği için.
O gece orada uyurlar sevinç ve huşu içinde. Ve gece rüyalarında ilahi bir mesaj alırlar. Düş yorumunda ustalardır ve anlarlar Kral Hirodes’in yanına uğramamaları gerektiğini. Ertesi gün başka bir yoldan ülkelerine geri dönerler. Kral Hirodes ise bilge adamların gelmeyeceğini anlayınca, kahinleri de tam yerini bulamayınca çok kızar ve 2 yaşındaki ve 2 yaşından küçük tüm erkek çocuklarının katledilmeleri emrini verir. Yahya’ya rüyasında gelen bir meleğin verdiği haberle hemen apar topar kaçarlar ve Mısır’a saklanırlar, ta ki tehlike geçene kadar.
Giotto Scrovegn’nin Resmettiği Magi’lerin Adağı – Bethlehem Yıldızı

Noel Ağacındaki Yıldız – Noel Yıldızı – Bethlehem Yıldızı

Bu mucizeviden dolayı Hristiyanlık geleneğinde Noel ağacının üzerine Bethlehem Yıldızı olarak da bilinen “Noel Yıldızı” konur. Sonsuz yaşamı temsil eden ve hep yeşil kalan ağacın üzerinde, sonsuza kadar parlayacak ve yol gösterecek bir ışığın doğuşudur. İsa ölümsüzlüğün arketiplerindendir.
Bu doğudan gözüken yıldızın ne olduğu hala bilinmemektedir. Bir mucize, bir kuyruklu yıldız hatta şu an içinde olduğumuz gibi bir Jüpiter-Satürn buluşması veya Hatay arkeolojik buluntularındaki sikkelerden yola çıkılarak Koç takımyıldızında yükselen bir gezegen olduğu söylenir. Ne olursa olsun sembolik açıdan İsa Mesih’in doğumunun habercisidir ve karanlıkta parlayan sonsuz yol göstericilik ve umut demektir.
Bethlehem Yıldızının hikayesi nedense hep beni etkiler, sonsuz gecede parlayan o yıldızları ve yola çıkan 3 bilge adamın yolculuğunu hep hayal ederim böyle günlerde. Bu vesileyle tüm Hristiyan dostlarımızın da Noel’ini kutlamak isterim.
Efe Elmas
Kadim Lisan
Henüz Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.